عالمان دینی: اختلافات قومی و زبانی در برخی ادارات نگران کننده است


عالمان دینی: اختلافات قومی و زبانی در برخی ادارات نگران کننده است

شماری از عالمان دینی می‌گویند که در برخی از ادارات دولتی اختلافات قومی و زبانی وجود دارد و این زمینه‌ساز گسترش فساد و پایمال شدن شایسته سالاری در ادارات کشور شده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ شماری از عالمان دینی امآنلاین پنجشنبه (۱۱ اسد) در نشستی با عنوان “ناهنجاری‌های جامعه و مسوولیت علما” گفتند که در برخی از ادارات دولتی اختلافات قومی و زبانی وجود دارد.

بر بنیاد گفته‌های آنان، افراد در این ادارات بر حسب زبان و قومیت خاصی استخدام می‌شوند و در رسیدگی به مشکلات مراجعه کنندگان نیز برخورد دوگانه و غیر قانونی صورت می‌گیرد.

این علمای دینی از هیچ نهاد و اداره‌ای نام نگرفتند اما پیش از این نیز انتقادهای مشابه از برخی ادارات دولتی وجود داشت.

عالمان دینی در این نشست، سران حکومت را عامل این ناهنجاری دانسته و افزودند که یکی از دلایل عمده فساد و اختلافات قومی در ادارات دولتی “نادانی و جهالت سردمداران حکومت از دین” می‌باشد.

آنان تصریح کردند که رهبران حکومت، هدایت‌های دینی را کنار گذاشته اند و در مواردی امور کشور را براساس منکرات به پیش می‌برند.

معصوم الدین رحمانی یک عالم دین در این نشست گفت که این اختلافات زمینه گسترش فساد و ناهنجاری‌های اجتماعی را بیش از پیش تقویت کرده و باعث بآنلاین تضادها میان ملت افغانستان و هم  مانع پیشرفت کشور خواهد شد.

آقای رحمانی همچنان با اشاره به افراط گرایی در کشور بیان کرد که حکومت با نشر و حمایت از منکرات سبب رشد افراط گرایی در کشور می‌شود.

عالمان دینی در این نشست از حکومت خواستند که به این مشکلات نقطه پایان گذاشته و با الهام گرفتن از هدایت‌های دین مبین اسلام نگذارد که این ناهنجاری‌ها، کشور را به بحران ببرد.

آنان همبستگی و چنگ زدن مردم افغانستان به هدایت‌های دینی را نیز یگانه راه سعادت و پیشرفت کشور دانسته و تاکید کردند که هر فرد باید در برابر هرگونه اختلافات قومی، زبانی، مذهبی و نژادی ایستادگی نمایند و اجازه ندهند که افراد مغرض و سودجو به اهداف شوم‌شان دست یابند.

حمید پارسا- نویسنده وستر