عبدالله: آمار معتادان به مواد مخدر در افغانستان تکان‌دهنده است/ برمک: ۳۰ درصد زندانیان قاچاقبران مخدر هستند


عبدالله: آمار معتادان به مواد مخدر در افغانستان تکان‌دهنده است/ برمک: 30 درصد زندانیان قاچاقبران مخدر هستند

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، کارکرد حکومت در امر مبارزه با مواد مخدر را ناکافی خوانده و می‌گوید که آمار معتادان به مواد مخدر در افغانستان تکان‌دهنده است.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ داکتر عبدالله که امآنلاین دوشنبه (۴ سرطان) در همایش آنلاین همبستگی جهانی و هفته بسیج ملی علیه مواد مخدر سخن می‌گفت، کمبود امکانات را دلیل ناکامی حکومت در امر مبارزه با مواد مخدر خواند.

وی گفت که در گذشته نبود استراتیژی مبارزه با مواد مخدر یک چالش بود، اکنون این چالش رفع شده است و حکومت گام‌های موثری در امر مبارزه با کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر برداشته است؛ اما این اقدامات کافی نیست.

رییس اجرایی افزود که ناکامی در امر مبارزه با مواد مخدر ناکامی جمعی است. او افزود که هرچند افغانستان یکی از قربانیان اصلی مواد مخدر است، اما این پدیده تباه‌کن یک تهدید جهانی است. بنابراین، مبارزه با آن اقدامات جدی منطقه‌ای و جهانی را می‌طلبد.

داکتر عبدالله گفت که وجود بازارهای بزرگ جهانی برای مواد مخدر سبب پایداری این پدیده شده است و افغانستان نمی‌تواند به تنهایی با آن مقابله کند.

ویس احمد برمک وزیر امور داخله نیز در این همایش گفت که ۳۰ درصد زندانیان در سراسر کشور را قاچاقبران مواد مخدر تشکیل می‌دهند.

آقای برمک گفت که پولیس مبارزه با مواد مخدر در شش ماه گذشته دستاوردهای قابل توجهی داشته است.

وی تصریح نمود:” در شش ماه گذشته بیش از ۱۶۰۰ عملیات برای مبارزه با مواد مخدر راه اندازی شده است که حدود ۲ هزار مظنون به قاچاق مواد مخدر دستگیر و بیش از ۱ هزار تن مواد مخدر نیز کشف و ضبط شده است”.

در همین حال سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر نیز در این برنامه گفت که آخرین آمارها نشان می‌دهد که نزدیک به ۱۱٫۱ درصد جمعیت کشور از مواد مخدر استفاده می‌کنند.

حمید پارسا- نویسنده وستر