عبدالله: دست داشتن حمایت قاطع در ترور جنرال رازق شایعه است


عبدالله: دست داشتن حمایت قاطع در ترور جنرال رازق شایعه است

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی دست داشتن نیروهای حمایت قاطع در ترور جنرال عبدالرازق را شایعه و توطئه جدید دشمن خواند.

به گزارش نویسنده وستر؛ داکتر عبدالله رییس اجرایی حکومت امآنلاین دوشنبه (۳۰ میزان) در نشست شورای وزیران گفت: “می‌خواهم با جرات مطرح کنم، پخش شایعه‌‌ای که گویا قتل جنرال رازق توسط حمایت قاطع صورت گرفته، آب انداختن در آسیاب دشمن است و کسانی که از طالبان حمایت می‌کنند چنین شایعاتی را پخش کرده‌اند و توجیه جنایت طالبان دشمنی با مردم افغانستان است.”

آقای عبدالله افزود، پخش چنین شایعاتی گیم با احساسات مردم است؛ زیرا با شهادت جنرال رازق تمام مردم افغانستان ماتم گرفتند در حالی که اتفاقات مشابه همه آنلاینه در هر گوشه کشور اتفاق می‌افتد.

آقای عبدالله گفت: “نیروهای حمایت قاطع در حمایت از نیروهای امنیتی قرار دارند؛ اما اگر بگذاریم که شایعات ذهن و تصور مردم افغانستان را مغشوش سازد آینده کشور را با خطر مواجه می‌سازیم؛ مردم افغانستان در مسیر دموکراسی بیشترین قربانی را داده و نیروهای بین المللی در کنار مردم افغانستان قرار داشته اند.”

به گفته او، نیروهای امنیتی هم اکنون هر شب عملیات‌های خاص را در برابر دشمنان انجام می‌دهند و این عملیات‌ها با حمایت نیروهای حمایت قاطع انجام می‌شوند، از این لحاظ در یک صف قرار دارند و این صف واحد برای آینده بهتر افغانستان است.

جنرال عبدالرازق فرمانده پولیس قندهار آنلاین پنجشنبه گذشته پس از یک نشست امنیتی با اشتراک فرمانده عمومی نیروهای ناتو، والی قندهار و برخی مسوولان دیگر دیگر امنیتی داخلی و خارجی در قندهار مورد سوء قصد قرار گرفت و همراه با جنرال مومن حسین خیل رییس امنیت قندهار شهید شد.

در این حمله زلمی ویسا والی قندهار و یک جنرال دیگر خارجی هم زخمی شدند. فرمانده ناتو پس از این حمله اعلام کرد که او هدف این حمله تروریستی نبوده است.

پس از این حمله، طالبان مسوولیت ترور جنرال رازق را پذیرفت و گفت که این جنرال توسط یکی از محافظان والی قندهار که حدود دوماه پیش مقرر شده بود انجام شده است.

ترور جنرال رازق واکنش‌های تند شهروندان افغانستان را به دنبال شد. برخی ادعاها مطرح شده که این جنرال توسط یک توطئه بزرگ داخلی توسط نیرهای حمایت قاطع انجام شده است.

اما، انتقادها بر این است که در چنین نشست مهم، طالبان چگونه توانسته اند نفوذ کنند.

رئیس اجرایی گفت: “جوانان کشور ما احساسات دشمن نشود؛ یک توطئه سوء قصد به جان رازق شهید بود همانطوری که رهبر شهید ربانی به شهادت رسید؛ اما توطئه دوم دشمنان این است که ما را به جان هم اندازند؛ کسانی که آگاهی دارند با جرات وارد میدان شوند تا یکباردیگر بحث افغانستان به سمت دیگر کشانده نشود.”

او با اشابه به چندین بار سوء قصدی که قبلاً به جان جنرال رازق صورت گرفته بود یاد آور شد که هدف طالبان از قتل جنرال رازق برهم زدن انتخابات بود.

جنرال رازق یکی از جنرالان قدرتمند و مورد حمایت مردم در جنوب کشور بود. او توانسته بود امنیت نسبی را در ولایت‌های جنوبی به ویژه در قندهار تامین کند و همه مردم افغانستان کارنامه‌های او را تقدیر می‌کردند.

عبدالله امینی- نویسنده وستر