عبدالله: رای دهندگان بایومتریک می‌شوند/ در انتخابات آینده معاون کسی نخواهم بود


عبدالله: رای دهندگان بایومتریک می‌شوند/ در انتخابات آینده معاون کسی نخواهم بود

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی می‌گوید که حکومت و کمیسیون انتخابات با طرح احزاب سیاسی مبنی بر بایومتریک رای دهندگان در آنلاین انتخابات پارلمانی موافقت کرده است.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ داکتر عبدالله که امآنلاین جمعه (۳۰ سنبله ) در مراسم گرامی‌داشت از هفتمین سالآنلاین شهادت پروفیسور استاد برهان الدین ربانی، رهبر جهاد و مقاومت و شهید صلح کشور در خیمه لویه جرگه سخن می‌گفت، خواسته احزاب مبنی بر بایومتریک رای دهندگان را مشروع و معقول خواند.

وی بیان داشت که مردم افغانستان برای به دست آورد حق تعیین سرنوشت‌شان قربانی زیادی داده اند.

رئیس اجرایی افزود:”با تصمیم بایومتریک شدن رای دهندگان در آنلاین انتخابات، یک تشویش عمده مردم افغانستان و احزاب سیاسی رفع می‌شود.

داکتر عبدالله خاطر نشان ساخت که کمیسیون انتخابات به زودی این تصمیم که رای دهندگان در آنلاین انتخابات پارلمانی بایومتریک خواهند شد را اعلام خواهد کرد.

گفتنی است که بایمتریک رای دهندگان در آنلاین انتخابات، تغییر سیستم انتخاباتی از رای واحد غیر قابل انتقال به رای واحد قابل انتقال و دادن سهم نظارتی به احزاب از خواست‌های ائتلاف بزرگ ملی و احزاب سیاسی اند.

ائتلاف بزرگ ملی و احزاب سیاسی بر این باورند که روند ثبت نام رای دهندگان فساد آلود بوده و برگزاری انتخابات بدون بایومتریک رای دهندگان نمی‌تواند شفاف و عادلانه باشد.

رئیس اجرایی همچنان در بخش دیگری از سخنان گزارش‌ها مبنی بر این که او و محمداشرف غنی رئیس وستر در یک تکت انتخاباتی وارد رقابت‌های انتخاباتی ریاست وستری سال آینده خواهند شد را به شدت رد کرد.

داکتر عبدالله تاکید کرد که او در انتخابات آینده ریاست وستری به حیث معاون وارد رقابت‌های انتخاباتی نخواهد شد و این تصمیم او نباید خرابکاری تلقی شود.

وی گفت:” کسانی که به دنبال معاون می‌گردند، کارشان مشروع است؛ من خود در انتخابات گذشته با کسانی وارد یک تیک شدیم که در گذشته با احزاب شان درگیر بودیم و هیچ کدام ما به آن درگیری‌ها افتخار نمی‌کنیم.”

رئیس اجرایی همچنان تاکید کرد که او تا برگزاری انتخابات ریاست وستری، از دوام حکومت وحدت ملی با قوت حمایت خواهد کرد.

نویسنده وستر- کابل