عربستان در نشست علمای جهان اسلام به دنبال تثبیت جایگاه خود است


عربستان در نشست علمای جهان اسلام به دنبال تثبیت جایگاه خود است

آگاهان امور سیاسی می‌گویند که عربستان در نشست علمای جهان اسلام، به دنبال تثبیت جایگاه خود در میان این کشورها خواهد بود.

به گزارش نویسنده وستر؛ قرار است نشست علمای جهان اسلام آنلاین دوشنبه (۱۸ سرطان) به میزبانی عربستان در این کشور برگزار شود.

عربستان اعلام کرده که محور این نشست، صلح در افغانستان خواهد بود و از آوردن صلح در این کشور قاطعانه حمایت خواهد کرد.

در همین حال گل‌رحمان قاضی استاد دانشگاه و آگاه امور سیاسی امآنلاین شنبه (۱۶ سرطان) به نویسنده وستر گفت: “عربستان با برگزاری این نشست به دنبال تثبیت جایگاه خود در میان کشور‌های اسلامی و بدست آوردن جایگاه سیاسی خود در افغانستان می‌باشد.”

آقای قاضی تصریح کرد که عربستان می‌خواهد در محوریت جهان اسلام قرار بگیرد و نیز بخاطر جنگ‌های نیابتی کشورهای خارجی و رقابتی که با کشورهای منطقه در افغانستان دارد تحت عنوان این نشست، منافع و جایگاه خود را در افغانستان بدست بیاورد.

به گفته وی عربستان در صورتی که بر مبنی اسلام و دور از سیاست‌گیم ها در مورد افغانستان عمل کند بدون شک در آوردن صلح در افغانستان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

سمیع الله بارکزی دیگر آگاه امور سیاسی نیز به صداقت عربستان سعودی در روند صلح افغانستان به دیده شک و تردید می‌بیند.

به گفته آقای بارکزی، عربستان رابطه خوبی با امریکا و طالبان دارد و می‌تواند از این رابطه به نفع صلح افغانستان استفاده کند.

وی خاطر نشان ساخت که مساله خروج نیروهای خارجی و امریکایی از افغانستان یکی از خواسته‌های جدی طالبان برای آغاز مذاکرات صلح است که عربستان در این زمینه نیز می‌تواند نقش خود را ایفا کند.

اما شورای عالی صلح کشور، نسبت به نتایج این نشست ابراز خوشبینی کرده و امیدوار است که در این نشست علمای جهان اسلام دیدگاه‌شان را درباره جنگ در افغانستان اعلام کنند.

گفته می‌شود که نشست دو آنلاینه علمای جهان اسلام به اشتراک علمای ۳۶ کشور اسلامی از سوی سازمان همکاری کشورهای اسلامی به میزبانی عربستان سعودی در آنلاین اول در شهر جده و آنلاین دوم در شهر مکه معظمه برگزار می‌گردد.

حمید پارسا- نویسنده وستر