علمای جهان اسلام جنگ افغانستان را ناجایز خواندند


علمای جهان اسلام جنگ افغانستان را ناجایز خواندند

علمای جهان اسلام در نشست بزرگی در عربستان با صدور قطعنامه‌ای جنگ افغانستان را ناجایز خوانده و از طالبان خواستند که دعوت حکومت افغانستان برای گفتگو را بپذیرند.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ نشست دو آنلاینه علمای دینی از ۳۷ کشور اسلامی که از سوی سازمان همکاری اسلامی به میزبانی عربستان برگزار شده بود، آنلاین چهارشنبه با صدور قطعنامه‌ای پایان یافت.

یوسف عثیمین، دبیر کل سازمان همکاری اسلامی در بیانیه پایانی اعلام کرد که دولت افغانستان اسلامی است، مردم آن مسلمان هستند و جنگ علیه مسلمانان بر اساس نص و قرآن ناجائز است.

نشست این علما آنلاین سه‌شنبه با عنوان کنفرانس بین‌المللی علمای مسلمان درباره صلح و ثبات در افغانستان در جده عربستان آغاز شد و آنلاین بعد در مکه پایان یافت.

در اعلامیه پایانی کنفرانس علمای اسلامی که در قصر صفا در جوار مکه مکرمه خوانده شد، از همه طرف‌های درگیری جنگ در افغانستان خواسته شد تا با جنگ راه صلح را جستجو کنند.

در این اعلامیه از حکومت افغانستان و گروه طالبان به صورت مشخص خواسته شده است تا به آتش بس جدید توافق کنند.

اشتراک کنندگان کنفرانس عربستان  در اعلامیه هفت ماده ای شان تاکید ورزیده اند که ریختانیدن خون مردم در یک کشور مسلمان “گناه و حرام” است. آنها همچنان با استناد به آیات قرآن و احادیت پیامبر اسلام، بر صلح و همزیستی مسالمت آمیز میان مسلمانان تاکید ورزیده اند.

در این اعلامیه از گروه طالبان خواسته شده تا دعوت حکومت افغانستان برای گفتگو را بپذیرند.

در بیانیه پایانی آمده است:

– حکومت افغانستان و طالبان آتش‌بس برقرار کرده و گفت‌وگو‌های رو در رو را آغاز کنند.

– طالبان دعوت حکومت افغانستان در پایان دادن به جنگ را بپذیرند.

– تمام مسلمانان بویژه علما وظیفه دارند تا علیه خشونت بایستند.

حکومت افغانستان از این اعلامیه استقبال کرده است اما گروه طالبان تاکنون واکنشی نسبت به آن نداشته است.

نویسنده وستر- کابل