عمران خان نخست وزیر پاکستان شد


عمران خان نخست وزیر پاکستان شد

عمران خان رهبر حزب پیآنلاین انتخابات پاکستان (تحریک انصاف) از سوی نمایندگان مجلس ملی این کشور به عنوان بیست و دومین نخست وزیر پاکستان از زمان استقلال تاکنون انتخاب شد.

به گزارش نویسنده وستر؛ در نشست مجلس ملی پاکستان برای انتخاب نخست وزیر، عمران خان به عنوان کاندیدای حزب پیآنلاین انتخابات اخیر، محمد شهباز شریف از حزب مسلم لیگ – شاخه نواز و کاندیدای حزب مخالفان با یکدیگر به رقابت پرداختند.

در نشست مجلس پاکستان که آنلاین جمعه (۲۶ اسد) برگزار شد، عمران خان ۱۷۶ و شهباز شریف ۹۶ رای نمایندگان را کسب کردند.

نمایندگان حزب مردم (PPP) در این رای گیری شرکت نکردند.

حزب تحریک انصاف پاکستان در انتخابات ۲۵ جولای – سوم اسد – با کسب ۱۱۵ کرسی از مجموع ۲۷۰ کرسی به عنوان پیآنلاین انتخابات معرفی شد.

حزب مسلم لیگ شاخه نواز (PMLN) به ریاست شهباز شریف نزدیک‌ترین رقیب انتخاباتی وی در انتخابات، موفق به کسب ۶۲ کرسی شد.

حزب مردم پاکستان (PPP) نیز با کسب ۴۳ کرسی پس از دو حزب تحریک انصاف و مسلم لیگ در جایگاه سوم قرار گرفت و احزاب مستقل نیز ۱۲ کرسی مجلس ملی پاکستان را کسب کردند.

عمران خان گیمکن بین‌المللی کریکت و رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان، وعده پاکستان جدید و پایان دادن به فساد در این کشور را داده است.

عمران خان ۶۵ ساله، چندین سال است برای جلب حمایت عمومی در انتخابات تلاش می‌کند، او سال ۱۹۹۶ حزب تحریک انصاف پاکستان را تاسیس کرد.

وی تنها کاندیدای این حزب در انتخابات ۲۰۰۲ برای کسب کرسی پارلمان این کشور بود و این حزب، انتخابات سال ۲۰۰۸ را تحریم کرد.

تلاش او سرانجام در انتخابات عمومی گذشته در سال ۲۰۱۳ نتیجه داد و حزب او به عنوان گیمگری جدی در صحنه سیاسی پاکستان ظاهر شد. حزب تحریک انصاف در آن سال به عنوان دومین حزب بزرگ آرا را به خود اختصاص داد.

حال پنج سال از آن زمان گذشته و در انتخابات سال جاری حزب عمران خان پیشتاز انتخابات سراسری این کشور شد.

عمران خان، امآنلاین شنبه در کاخ ریاست وستری این کشور، به عنوان نخست وزیر جدید پاکستان سوگند خدمت یاد می کند.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل