غزنی با یک هزار سرباز خیالی و ۱۷ ولسوالی ناامن


غزنی با یک هزار سرباز خیالی و 17 ولسوالی ناامن

فرمانده جدید پولیس ولایت غزنی می‌گوید که اطلاعات وی نشان می‌دهد که در تشکیل پولیس ملی در این ولایت، در حدود یک هزار و یک صد پولیس خیالی وجود داشته است.

به گزارش نویسنده وستر به نقل از طلوع نیوز؛ فرید مشعل که به تازگی به حیث فرمانده پولیس غزنی گماشته شده است، از حیف و میل شدن معاشاتی سخن می‌زند که برای این سربازان خیالی پرداخته می‌شد.

آقای مشعل به تازگی گفته است:” ضعف مدیریت طبیعی است که وجود داشته است، ما بسیار پولیس خیالی داشتیم که تاکنون در حدود یک هزار و یک صدشان را من یافته ام. معاش و اعاشه این یک هزار و یک صد سرباز حیف و میل می‌شدند.”

اما وزارت امور داخله این گفته‌های وزارت امور داخله را رد می‌کند.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور داخله در این باره گفته است:” من تایید نمی‌کنم که در این سطح باشد؛ اما در ساحات دور دست و در تعدادی از ولسوالی‌ها، بلی هنوز هم این مشکل وجود دارد.”

غزنی از آن ولایت‌های کشور است که همواره گواه نبردها میان نیروهای دولتی و طالبان بوده اند.

در چنین اوضاعی، همواره از نبود نیروی کافی در این ولایت نیز انتقاد شده است.

نصیر فقیری، عضو شورای ولایتی در این باره گفته:” دست به فساد زدند و از امتیازات، اعاشه و معاش سرباز دزدی کردند و وضعیت امنیتی غزنی را به یک حالی بحرانی کشاندند.”

از ۱۹ واحد اداری غزنی تنها ولسوالی‌های ناور، جاغوری و مالستان امنیت نسبتا خوبی دارند اما در ولسوالی‌های دیگر این ولایت، یا جنگ‌ها جریان دارند و یا این ولسوالی‌ها با تهدیدهایی روبرو هستند.

نویسنده وستر- کابل