غنی: آتش‌بس باید دو جانبه و هدف آن صلح باشد


غنی: آتش‌بس باید دو جانبه و هدف آن صلح باشد

رییس وستر غنی در نشست مشورتی با اعضای شورای عالی صلح و شورای علمای کشور گفته است که پس از پایان مشورت‌های لازم موقف حکومت را در مورد آتش بس در آنلاینهای عید قربان اعلام می‌کند.

به گزارش نویسنده وستر؛ ارگ ریاست وستری با نشر اعلامیه‌‌ای گفته که آقای غنی در دیدار با رییس و اعضای شورای عالی صلح و اعضای شورای علمای کشور گفته است که پس از پایان نشست‌های مشورتی موقف حکومت را در مورد اعلام آتش بس در آنلاینهای عید قربان با طالبان اعلام خواهد کرد.

بر بنیاد این اعلامیه هیات رهبری شورای عالی صلح و شورای سرتاسری علمای افغانستان قبل از ظهر امآنلاین شنبه (۲۷ اسد) در قصر چهارچینار با آقای غنی دیدار کرده و خواستار اعلام آتش بس در آنلاینهای عید قربان شده‌اند.

در اعلامیه ارگ آمده: “رییس‌وستر غنی ضمن ستایش از پیشنهادات آنان، گفت که نشست‌های مشورتی در خصوص اعلام آتش‌بس جریان دارد، که در پایان این مشورت‌ها و پیشنهادات، حکومت وحدت ملی، موقف خویش را اعلام خواهد کرد.”

آقای غنی افزود که صلح امر الهی و خواست اساسی مردم افغانستان است.

محمداشرف غنی، با اشاره به فتوای متفقه علمای کرام و نشست‌های مشورتی با اقشار مختلف مردم، گفته است که اجماع ملی در خصوص صلح وجود  دارد. وی افزود که به تمام پیشنهادات در خصوص آتش‌بس احترام دارم، اما آتش‌بس باید دو جانبه و هدف آن صلح باشد. این قابل قبول نیست که در یک منطقه کشور آتش‌بس و در منطقه دیگر جنگ باشد.

در اعلامیه ارگ به نقل از آقای غنی آمده، مالکیت صلح، وحدت ملی، تمامیت ارضی، برخورد در مطابقت با قانون اساسی، ایجاد مرکز هماهنگی معلومات، پوشش گسترده از سوی شبکه‌های اجتماعی و مشارکت در سطوح مختلف را از پیشنهادت نشست‌های مشورتی با مردم است.

اعلامیه افزود که آقای غنی خاطرنشان کرده است، نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در آنلاینهای عید سعید قربان، جهت تامین امنیت مردم، احضارات درجه یک داشته باشند تا جلو تهدیدات دشمنان گرفته شود. وی با تاکید گفته که با تمام شرکای بین المللی به شمول امریکا در خصوص مذاکرات بین‌الافغانی صلح، هماهنگی موجود است و آنان به هرگونه همکاری در این راستا، آماده می باشند.

در پایان این دیدار، محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح، مولوی قیام‌الدین کشاف رییس شورای سرتاسری علمای افغانستان و استاد شفیقه حبیبی عضو شورای عالی صلح نیز در حضور رسانه‌ها نیز از حکومت و طالبان خواستند که آتش‌بس را اعلام کنند و راه صلح را به جای جنگ اختیار نمایند.

این در حالی است که ملا هیبت الله رهبر طالبان در پیام عیدی که شب گذشته منتشر شد هیچ اشاره‌‌ای به آتش بس در آنلاینهای عید قربان نکرده است.

رهبر طالبان در این اعلامیه، حضور نیروهای امریکا را عامل جنگ در کشور خوانده و گفته است که مقام های امریکایی باید با تعقل نیروهایش را از افغانستان خارج کنند تا زمینه صلح در کشور مساعد گردد.

او بار دیگر به گفتگوهای مستقیم طالبان با امریکا تاکید کرده است.

نویسنده وستر- کابل