غنی از کشته شدن غیرنظامیان در دشت ارچی قندوز “عذر خواهی کرد”


غنی از کشته شدن غیرنظامیان در دشت ارچی قندوز "عذر خواهی کرد"

محمداشرف غنی رییس وستر به خاطر کشته شدن شماری از غیرنظامیان در حمله هوایی دو ماه پیش ارتش به یک مدرسه دینی در دشت ارچی ولایت قندوز عذر خواهی کرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ دفتر مطبوعاتی ریاست وستری، امآنلاین چهارشنبه (۲۶ ثور) با نشر نیوزنامه ای گفت که آقای غنی با شماری از بزرگان، علمای دینی و خانواده‌های قربانیان افراد ملکی رویداد اخیر دشت ارچی ولایت قندوز طی دیداری در ارگ، غم‌شریکی کرد.

در نیوزنامه ارگ آمده که در این دیدار بزرگان قندوز، در رابطه به بمباردمان هوایی بالای دارالعلوم هاشمیه در ولسوالی دشت ارچی که در اثر آن افراد ملکی، کودکان و متعلمین شهید و زخمی گردیدند، معلومات داده، افزودند که به منظور جلوگیری از تکرار همچون رویدادها، به‌خاطر تحقق عدالت و غمشریکی با خانواده‌های قربانیان، با عاملین آن برخورد قانونی صورت گیرد.

در همین حال محمداشرف غنی نیز در این دیدار گفته که حکومت افغانستان به‌خاطر وقوع این رویداد معذرت می‌خواهد، زیرا تفاوت میان فتنه‌گران و حکومت قانونی همین است که حکومت قانونی از اشتباهاتی که در حق ملت صورت گرفته، معذرت می‌خواهد.

نیروهای هوایی ارتش در ۱۳ حمل به یک محل تجمع طالبان در دشت ارچی ولایت قندوز حمله کردند. وزارت دفاع اعلام کرد که در این حمله نزدیک به ۱۸ نفر از افراد مهم گروه طالبان کشته و ۱۲ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

اما سازمان ملل متحد آنلاین دوشنبه (۱۷ ثور) اعلام کرد که در حمله هوایی ارتش افغانستان در دشت ارچی، ۳۶ غیرنظامی از جمله ۳۰ کودک کشته و ۷۱ نفر از جمله ۵۱ کودک زخمی شدند.

حکومت و وزارت دفاع آن زمان گفت که طالبان به خاطر “طرح یک برنامه خونین”، افراد خویش را از داخل و خارج این کشور در ولسوالی دشت ارچی ولایت قندوز دعوت کرده بودند.

آن زمان گروه طالبان اعلام کرد که همه قربانیان این حادثه غیرنظامیان بودند.

بعد از بالا گرفتن گزارش‌ها در مورد احتمال کشته شدن شمار زیادی از غیر نظامیان، حکومت هیئتی را به ولایت قندوز فرستاد تا در مورد قربانیان تحقیقات لازم انجام دهد.

محمداشرف غنی در حالی بابت کشته شدن غیرنظامیان عذرخواهی کرده که وزارت دفاع گزارش اخیر سازمان ملل را تکذیب کرده و گفته که مستندسازی شمار تلفات غیرنظامیان در مناطق تحت کنترل شورشیان کار ساده‌ای نیست.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در واکنش به گزارش سازمان ملل گفته که عاملان کشتار غیرنظامیان باید پاسخگو باشند.

سیما سمر رییس این کمیسیون گفته که حکومت باید عاملان چنین حملات را مورد پیگرد قانونی قرار بدهد.

نویسنده وستر- کابل