غنی: برگزاری انتخابات بحث سلیقه‌ای نیست


غنی: برگزاری انتخابات بحث سلیقه‌ای نیست

محمداشرف غنی رییس وستر بر اشتراک مردم و کامیابی پروسه انتخابات تاکید کرده می‌گوید که یک نظام مردم سالار بر بنیاد انتخابات استوار بوده بر این اساس انتخابات سلیقه‌ای نیست.

به گزارش نویسنده وستر؛ آقای غنی صبح امآنلاین چهارشنبه (۹ جوزا) به ولایت شمالی بلخ سفر کرد. وی سب استیشن برق ولسوالی خلم و شبکه توزیع برق ولسوالی مارمول ولایت بلخ را افتتاح کرد.

آقای غنی در مراسم گشایش سب استیش برق ولسوالی خلم ولایت بلخ بر رعایت نظام مردم سالاری در افغانستان تاکید کرده گفت که یک نظام مردم سالار به اساس انتخابات استوار است و از این جهت انتخابات سلیقه‌ای نیست.

وی تاکید کرد که انتخابات یک فرض شهروندی بوده و از آنجا که سال‌ها مردم افغانستان خواهان نظام مردمی بوده است، اکنون قانون اساسی افغانستان فرصت دسترسی مردم به این نظام را فراهم کرده است.

محمداشرف غنی گفت که رسیدن به این خواسته‌، نیازمند همکاری مردم بوده تا در نخست با همکاری مردم انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌ها به موفقیت برسد و سپس انتخابات ریاست وستری برگزار شود. قرار است انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌ها به تاریخ ۲۸ میزان سال روان برگزار شود.

آقای غنی در حالی از برگزاری انتخابات به دور از سلیقه‌های شخصی سخن می‌زند که شماری از نمایندگان احزاب سیاسی خواستار تغییر نظام انتخاباتی از سیستم  رای واحد غیر قابل انتقال به سیستم رای قابل انتقال  یا تناسبی شده‌اند.

هرچند کمیسیون انتخابات به برگزاری انتخابات شفاف و سرتاسری امیدوار است و از تلاش‌های در این زمینه نیز سخن می‌زند اما امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی این کمیسیون را به ارایه ارقام‌های ” جعلی” در زمینه آمار ثبت نام رای دهندگان متهم می‌کند.

وی تاکید کرده که کمیسیون انتخابات با ارایه ارقام نادرست از آمار ثبت نام کنندگان، برای تقلب گسترده و بزرگ زمینه سازی می‌کند.

گفتنی است که آقای غنی در سفرش به ولایت شمالی بلخ با نمایندگان پنچ ولایت شمال افغانستان که متاثر از خشکسالی شدند، نیز دیدار کرد. آقای غنی در مراسم گشایش سب استیش برق گفت که حکومت اقداماتی را برای رسیدگی به خشکسالی انجام داده اما این اقدامات به هیچ وجه بسنده نبوده است.

وی با اشاره به سرازیر شدن سیلاب‌ها نیز گفت که ولایات شمال افغانستان از این ناحیه نیز متضرر شده که مسوولان حکومت وحدت ملی در این زمینه نیز توجه جدی خواهد کرد.

گفتنی است که سب استیشن برق ۲۰/۲۲۰ ولسوالی خلم و شبکه توزیع برق ولسوالی مارمول ولایت بلخ با هزینه ۷٫۶ میلیون یورو از کمک‌های بلاعوض آلمان به اکمال رسیده است که ۱۸ هزار خانواده از آن مستفید خواهد شد.

عبدالاحد فقیری- نویسنده وستر