غنی: ملت نه بلکه یک اقلیت خاص در افغانستان فاسد است


غنی: ملت نه بلکه یک اقلیت خاص در افغانستان فاسد است

محمداشرف غنی رییس وستری کشور می‌گوید که ملت بزرگ افغانستان فاسد نیست اما یک اقلیت خاص در افغانستان فساد پیشه است.

به گزارش نویسنده وستر؛ آقای غنی که بعد از ظهر امآنلاین یکشنبه (۷ اسد) در پایان سیمنار “صدای منبر علیه فساد اداری” در ارگ صحبت می‌کرد، گفت:” خوشحال هستم در کشور زندگی می‌کنم که به خاطر مبارزه با فساد وزیر آن محاکمه شده و جنرال آن به زندان می‌رود و هیچ کسی فوق قانون نیست”.

وی بیان داشت که هیچ کتابی و هیچ رسانه‌ای، جای صدای منبر را گرفته نمی‌تواند، فساد تنها به کمک صدای منبر محو خواهد شد.

او افزود:” ما در افغانستان با دو حلقه درگیر هستیم، یکی حلقه خبیثه و دیگری هم حلقه نجبیه که فساد، فتنه و فجایع از عناصر حلقه خبیثه است.”

محمداشرف غنی گفت:” فتنه نظام را از بین می‌برند … به چهل سال گذشته افغانستان نگاه کنید که فتنه ما را به چه آنلاینی رساند…فتنه فجایع را بوجود می‌آورد که جهاد ما را همین فتنه ناکام ساخت.”

آقای غنی، حاکمیت، عدالت و قانونیت را از عناصر حلقه نجبیه خوانده گفت، حاکمیت اساس عدالت است و به این خاطرمن به نهادهای عدلی و قضایی صلاحیت کامل دادم که عدالت را تامین کرده و با فساد مبارزه جدی نماید. “

من به تمام نهادهای دولتی هدایت دادم که به تصمیم نهادهای عدلی و قضایی احترام بگذارند.”

وی افزود که خط عدالت خط پیامبر و خلفای راشیدین می‌باشد و همه به شمول خودم باید دربرابر قانون جوابگو باشند. او از علمای کشور خواست که در برابر فتنه و فساد صدای خویش را بلند کنند.

از سویی هم، فرید حمدی دادستان کل کشور گفت که علما در بخش مبارزه با فساد اداری و اخلاقی نقش سازنده دارند.

آقای حمیدی بیان داشت،‌ باید تمام ظرفیت‌های ادارات دولتی براساس اصلاحات عدلی و قضایی عیار گردند تا قانون به صورت اساسی تطیبق شده و عدالت تامین گردد.

وی افزود:”ما قاطعانه در برابر فساد اداری مبارزه می‌کنیم و صدای منبر علیه فساد اداری حکومت را کمک می‌کند تا با فساد اداری و اخلافی جدی مبارزه کند.”

مولوی قیام الدین کشاف رییس شورای علمای افغانستان، رشوه گرفتن، غضب زمین، گرفتن بیت المال را بدون موجب، زورگویی ، اختلاس و خیانت در حق ملت را فساد خوانده و از حکومت خواست در مقابل مفسدین مبارزه جدی کند.

مولوی کشاف خطاب به آقای غنی گفت:” شما مبارزه را آغاز کنید ما با جدیت تمام از شما حمایت می‌کنیم… مفسدین باید منزوی شوند نه احترام و حق مظلومین باید گرفته شود که علما در این امر با حکومت همدست خواهند بود.”

محمدرقیب فیاض- نویسنده وستر