غنی نیز دست داشتن حمایت قاطع در ترور جنرال رازق را رد کرد


غنی نیز دست داشتن حمایت قاطع در ترور جنرال رازق را رد کرد

محمداشرف غنی، رئیس وستر، دو هفته پس از ترور جنرال عبدالرازق اچکزی فرمانده پیشین پولیس ولایت قندهار، دست داشتن نیروهای حمایت قاطع در ترور جنرال رازق را رد کرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ آقای غنی امآنلاین سه‌شنبه (۸ عقرب) با شماری از بزرگان ولایت قندهار در ارگ دیدار کرد.

وی در این دیدار گفت:” شهید سترجنرال عبدالرازق یک فرد نه، بلکه یک نهاد و نمونه بارز هماهنگی با همکاران بین المللی بود.”

محمداشرف غنی تاکید کرد که دشمنِ شکست خورده در میدان جنگ و سیاست، با آوازه‌های بی‌اساس می‌خواهد وحدت ملی و مناسبات بین‌المللی افغانستان را خدشه دار نماید. “اما نواسه‌های میرویس نیکه و احمدشاه بابا هیچگاه به دشمن اجازه نمی‌دهند که نفاق را به وجود بیآورند.”

آقای غنی از ارگان‌های امنیتی خواست که رویداد تروریستی قندهار که منجر به شهادت جنرال عبدالرازق شد را به گونه اساسی و جدی بررسی کنند.

وی همچنان از نام گذاری چهارراهی میدان هوایی حامد کرزی و اکادمی پولیس قندهار به نام سترجنرال عبدالرازق و اعمار آرامگاه وی، اطمینان داد.

گفتنی است که پیش از این داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت نیز شایعات درباره دست داشتن نیروهای حمایت قاطع در ترور جنرال عبدالرازق را رد کرده بود.

گفتنی است که جنرال عبدالرازق فرمانده پولیس قندهار آنلاین پنجشنبه به تاریخ ۲۶ میزان پس از یک نشست امنیتی با اشتراک فرمانده عمومی نیروهای ناتو، والی قندهار و برخی مسوولان دیگر امنیتی داخلی و خارجی در قندهار مورد سوء قصد قرار گرفت و همراه با جنرال مومن حسین خیل رییس امنیت قندهار شهید شد.

در این حمله زلمی ویسا والی قندهار و یک جنرال دیگر خارجی هم زخمی شدند. فرمانده ناتو پس از این حمله اعلام کرد که او هدف این حمله تروریستی نبوده است.

پس از این حمله، طالبان مسوولیت ترور جنرال رازق را پذیرفت و گفت که این جنرال توسط یکی از محافظان والی قندهار که حدود دوماه پیش مقرر شده بود انجام شده است.

ترور جنرال رازق واکنش‌های تند شهروندان افغانستان را به دنبال شد. برخی ادعاها مطرح شده که این جنرال توسط یک توطئه بزرگ داخلی توسط نیرهای حمایت قاطع انجام شده است.

در همین حال شماری از اعضای شورای ملی و رئیس پیشین امنیت ملی، ترور جنرال رازق را پیچیده و مشکوک خوانده و تاکید کرده اند که والی قندهار باید در این زمینه پاسخ بگوید.

نویسنده وستر- کابل