فتوای علمای دینی درباره جنگ افغانستان فتوای ملت بود


فتوای علمای دینی درباره جنگ افغانستان فتوای ملت بود

محمداشرف غنی رییس وستری کشور فتوای صدها عالم دینی مبنی بر ناروا و ناجایز خواندن جنگ افغانستان را فتوا و صدای ملت افغانستان خواند.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ آقای غنی که عصر امآنلاین سه‌شنبه (۵ سرطان) در نشست مشترک علمای دینی و شورای عالی صلح در  ارگ سخن می‌گفت بیان داشت که فتوای علمای دینی درباره جنگ افغانستان، بازتاب دهنده خواست مردم افغانستان بود.

وی تصریح نمود:” فتوای علمای ما فتوای جنگ نبود بلکه فتوای صلح بود و فتوای علمای ما، فتوای متفقه ۲۹۰۷ عالم دینی افغان بود و فتوای ملت بود نه فتوای دولتی، خودجوش بود به اراده علمای کرام بود و به مشوره علای صلح بود.”

محمداشرف غنی خاطر نشان ساخت که آتش بس میان حکومت و طالبان نشان داد که تمام ملت افغانستان با آواز بلند و مصمم خواستار صلح اند.

آقای غنی با اشاره به آتش‌بس موقت حکومت و طالبان در ایام عید سعید فطر گفت که این آتش‌بس تمدن اسلامی مردم افغانستان و بزرگی این ملت را نشان داد. آتش بس ثابت کرد که مردم افغانستان منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیح می‌دهند.

به گفته وی، آتش‌بس نشان داد که برقراری صلح در افغانستان امکان پذیر است و با وجود جنایاتی که در افغانستان شده مردم افغانستان آینده نگر هستند.

وی بیان داشت که صلح یک امر ضروری است و صلح افغانستان ابعاد مختلف دارد اما یک بعد آن داخلی است که باید بین الافغانی باشد و راه حلی جز گفتگوهای بین‌الافغانی وجود ندارد.

محمداشرف غنی گفت که پس از آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی، زمینه گفتگوهای در ابعاد خارجی نیز مساعد خواهد شد.

آقای غنی افزود که هم اکنون پیرامون صلح افغانستان نه تنها اجماع ملی بلکه اجماع منطقه ای و جهانی به وجود آمده است.

وی خاطر نشان ساخت که شورای عالی صلح حاضر است تا به تمامی نگرانی‌هایی که پیرامون صلح وجود دارد پاسخ بگوید و هرکسی که پیشنهادی دارد این شورا از آن استقبال می‌کند.

در همین حال محمدکریم خلیلی رییس شورای عالی صلح نیز با اشاره به آتش بس حکومت و طالبان گفت که این آتش‌بس نشان داد که مردم افغانستان صلح می‌خواهند و جنگ بر آنان تحمیل شده است.

آقای خلیلی گفت که تاکنون گام‌های اساسی در راستای تامین صلح در کشور برداشته شده و پس از این نیز اقدام اساسی روی دست گرفته خواهد شد.

وی بیان داشت که پس از برقراری آتش بس موقت میان حکومت و طالبان در بسیاری از ولایت‌های کشور طالبان دست از جنگ برداشته و مناطق شان را ساحات امن اعلام کرده اند.

رییس شورای عالی صلح همچنان گفت که به زودی اجلاس بزرگی از علمای دینی جهان اسلام در عربستان سعودی برگزار خواهد شد.

نویسنده وستر- کابل