فتوای علما علیه جنگ و انتحاری در کشور یک اقدام تاریخی است


فتوای علما علیه جنگ و انتحاری در کشور یک اقدام تاریخی است

مجلس سنا ضمن استقبال از صدور فتوا توسط حدود دو هزار علما بر ضد جنگ و انتحاری در کشور تاکید دارد که این فتوا یک اقدام تاریخی است.

به گزارش نویسنده وستر؛ عبدالله قرلق یکی از سناتورها در نشست امآنلاین سه‌شنبه (۱۵ جوزا) مجلس سنا گفت که نشست علمای دینی یک اقدام تاریخی بود و یک فتوای تاریخی هم در مورد حرام بودن جنگ،  دهشت افگنی و انتحاری صادر کردند.

آقای قرلق گفت: “شمار ۲۰۰۰ علمای کشور فتوای متفقه‌‌ای را صادر کردند که براساس آن جنگ فعلی در کشور حرام دانسته شده است.”

به گفته او، مردم افغانستان باید از صدور این فتوا تمجید کرده و به منظور ختم جنگ در کشور همنوایی کنند.

آمنه افضلی دیگر عضو مجلس سنا نیز این فتوارا اقدام نیک و شجاعانه عالمان دینی توصیف کرد و تاکید ورزید که دیگر برای ادامه جنگ در کشور هیچ بهانه‌ی مورد پذیرش نیست.

محمد حسن هوتک هم افزود که با توجه به فتوای علما امیدواری کرد که این فتوا بتواند از ادامه جنگ و خشونت در کشور بکاهد.

همچنین، سناتوران در نشست امآنلاین مجلس سنا حمله انتحاری بر نشست دیآنلاین علما را یک عمل ضد اسلامی مخالفان مسلح دولت اعلام کردند.

محمد حنیف حنفی هم گفت که حمله دیآنلاین انتحاری بر نشست بزرگ علما در واقع حمله بالای اسلام بود؛ زیرا علما ورثه انبیا هستند.

عبدالله قرلق گفت که حمله دیآنلاین انتحاری نشان دهنده زوال سیاسی گروه طالبان است و این گروه بجای اینکه از دستورات اسلام پیروی کنند، برخلاف آن عمل می‌کند.

گلالی اکبری هم گفت که علمای دینی بخاطر بیان حقیقت و دستورات اساسی دینی مورد هدف قرار گرفتند و تعداد آنان کشته شدند.

این در حالی است که آنلاین گذشته حمله کننده انتحاری خود را به دروازه نشست بزرگ علمای کشور رسانده و منفجر کرد که در نتیجه آن ۱۴ عالم دینی کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

عبدالله امینی- نویسنده وستر