فشارها بر کوریای شمالی ادامه پیدا خواهد کرد


فشارها بر کوریای شمالی ادامه پیدا خواهد کرد

رهبران امریکا و جاچان تاکید می‌کنند که سیاست حداکثر فشار بر کوریای شمالی در ارتباط با برنامه اتمی این کشور باید ادامه پیدا کند.

به گزارش نویسنده وستر؛ دونالد ترامپ رییس وستری امریکا و شنیزو آبه نخست وزیر جاپان در یک نشست نیوزی مشترک در فلوریدا بیان داشتند که فشارها بر کوریای شمالی زمانی پایان خواهد یافت که این کشور از گسترش برنامه اتمی خود دست بردارد.

آقای ترامپ گفت:”کمپین حداکثر فشار تا زمانی که کوریای شمالی سلاح‌های اتمی اش را برچیند ادامه خواهد یافت.”

وی افزود:”همانطور که قبلا گفته ام، اگر کوریای شمالی سلاح های اتمی اش را به طور کامل، قابل تصدیق و برگشت ناپذیر کنار بگذارد راه روشنی در برابر این کشور باز خواهد شد. این آنلاینی بزرگ برای آنها خواهد بود، آنلاین بزرگی برای جهان خواهد بود.”

نخست وزیر جاپان گفت که آقای ترامپ را ترغیب کرده است به آزادی شهروندان جاپانی که کوریای شمالی در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ ربود کمک کند.

کوریای شمالی به ربودن ۱۳ شهروند جاپانی برای آموزش دادن رسوم جاپان به جاسوسان خود اذعان کرده است. جاپان بر این باور است که این آمار خیلی بالاتر است؛ مساله ای که روابط دو کشور را برای چند دهه به شدت تیره کرده. سه شهروند امریکایی هم در کوریای شمالی تحت بازداشت هستند.

آقای ترامپ گفت برای جلب آزادی شهروندان جاپانی “به شدت تلاش” خواهد کرد.

او افزود: “به همین شکل ما به شدت در تلاشیم سه شهروند امریکایی را به کشور برگردانیم. فکر می‌کنم فرصت خوبی برای این کار وجود داشته باشد. ما دیالوگ خیلی خوبی داریم.”

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که آقای ترامپ تایید کرده است که مایک پمپئو، رییس سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) مخفیانه به کوریای شمالی سفر و با کیم جونگ اون، رهبر این کشور گفتگو کرده است.

ترامپ گفت که آقای پمپئو “روابط خوبی” با آقای کیم ساخته و دیدار آنها “بدون تلاطم” انجام شده است.

امریکا و کوریای شمالی از سال ۲۰۰۰ تماسی در این سطح نداشتند.

انتظار می رود آقای ترامپ در ماه جنوری با رهبر کوریای شمالی دیدار کند. جزییات این نشست از جمله محل آنها هنوز تحت بررسی است.

آقای ترامپ در کنفرانس مشترک نیوزی آنلاین چهارشنبه با نخست وزیر جاپان گفت که اگر فکر نمی‌کرد آن دیدار موفق نخواهد بود با آن موافقت نمی‌کرد، و اگر دیدار انجام شود اما سازنده نباشد آن را رها خواهد کرد.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل