فعالان مدنی: عاملان قتل پنج معلم در بدخشان باید شناسایی و محاکمه شوند


فعالان مدنی: عاملان قتل پنج معلم در بدخشان باید شناسایی و محاکمه شوند

شماری از فعالان مدنی ولایت بدخشان، خواستار شناسایی عاملان قتل ۵ معلم مکتب در ولسوالی واخان این ولایت شدند.

به گزارش نویسنده وستر؛ شماری از فعالان مدنی ولایت بدخشان امآنلاین پنجشنبه (۱۵ سنبله) در یک نشست نیوزی در کابل، مسوولان امنیتی بدخشان را متهم به بی‌کفایتی در تامین امنیت باشندگان این ولایت کردند.

چند آنلاین قبل ۵ تن ازمعلمان ولسوالی واخان ولایت بدخشان که عامل انتقال ۷٫۵ میلیون افغانی معاش معلمان از فیض آباد به این ولسوالی بودند در مسیر راه توسط سارقین مسلح بازداشت شده و به قتل رسیدند.

ابراهیم ابراهیمی فعال مدنی ولایت بدخشان گفت: “برعلاوه ۷٫۵ میلیون افغانی معاش معلمین، ۵ معلم دیگر ما شهید شده است ولی تا هنوز مسوولان امنیتی هیچ سر نخی را بدست نیاورده‌اند”.

وی افزود:”معلمین ولسوالی واخان ولایت بدخشان حدود شش ماه است که معاش دریافت نکرده بودند و اندک معاش که قرار بود بدست آنها برسد آن هم دزدی شد.”

آقای ابراهیمی بیان داشت، این امر باعث شده است که دروازه ۱۴ باب مکتب در ولسوالی  واخان بسته شود و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، معارف در بدخشان به خطر افتاده و نسل جدید ما بار دوش جامعه بار خواهد آمد.

این فعال مدنی گفت:” ما خواهان عدالت هستیم و مسوولین امنیتی ولایت بدخشان باید به خواست حقوقی و حقیقی معلمین ولسوالی واخان مبنی برگرفتن معاش آنها از سارقین و عاملین قتل ۵ استاد دیگر ما جوابگو باشند که کی این کار انجام داده است.”

آقای ابراهیمی می‌گوید که چالش‌های امنیتی در ذهن مردم ولسوالی واخان سوالاتی را به میان آورده که “چرا بر معلمین ما حمله می‌شود و کی است اینها چرا گرفتار نمی‌شود.”

ابراهیمی با بیان اینکه حمله برمعارف حمله بر انسانیت است گفت:” ما خواهان به کیفر رساندن عاملین قتل معملین خود هستیم تا آنها شناسایی شده به پنجه قانون سپرده شوند.”

پرداخت چهار ماه معاش معملین ولسوالی‌های ولایت بدخشان، حفظ جان و مال مردم توسط حکومت، پرداخت به وقت معاش معلمین، تضمین دوباره امنیت کارمندان معارف و دور کردن شبکه‌های مافیایی از ولسوالی‌های بدخشان از خواست‌های این فعالان مدنی از حکومت می‌باشند.

سنجر یکی دیگر از فعالان مدنی ولایت بدخشان در این نشست نیوزی مدعی شد:” من فکر می‌کنم که نیروهای امنیتی ولسوالی‌های واخان و اشکاشم با این سارقین مسلح دست دارند و یا خودشان هستند… وقتی نیروهای امنیتی این‌قدر درب رابر حوادث خاموش هستند معلوم اند که دست دارند.”

این فعال مدنی از سران حکومت وحدت ملی خواست که دست مافیایی اقتصادی را از ولایت بدخشان کوتاه کرده و افراد کار کشته را در پست‌های امنیتی بگمارند.

در ولایت بدخشان ٦٥٠ مکتب وجود دارد که بيش از٣٢٩ هزار شاگرد پسر و دختر در آن درس مي‌خوانند که ۲۲۵  باب آن را لیسه، ۱۸۹ را متوسطه و بقيه را ابتدائيه تشکيل مي‌دهد.

امور آموزش و پرورش شاگردان از سوی اضافه‌تر از ٢٠ هزار معلم و کارمند معارف به پیش برده می‌شود.

محمد رقیب فیاض- نویسنده وستر