فیفا: شفافیت نباید قربانی توافق کمیسیون‌های انتخاباتی شود


فیفا: شفافیت نباید قربانی توافق کمیسیون‌های انتخاباتی شود

موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان( فیفا) تاکید می‌کند که جورآمد/ توافق کمیسیون‌های انتخاباتی نباید باعث برخورد سطحی با آرای انتخابات و قربانی شفافیت در این پروسه شود.

به گزارش نویسنده وستر؛ کمیسیون‌های انتخاباتی پس از آنکه روی نتایج آرای مراکزی که بایومتریک نشده اند، دچار اختلاف شدند، آنلاین گذشته طی یک نشست مشترک نیوزی توافق شان نسبت به آرای یاد شده را اعلام کردند.

براساس تصمیم مشترک کمیسیون‌های انتخاباتی آرای مراکزی که درآن از وسایل بایومتریک استفاده نشده اما فهرست رای دهندگان وجود داشته است در صورت نبود اسناد موثق مبنی برانجام تقلب با اعتبار خواهد بود.

این در حالی است که پیش از کمیسیون شکایات انتخاباتی آرای مراکزی را که بایومتریک نشده بودند را بی اعتبار دانسته بود اما کمیسیون انتخابات تاکید کرده بود که این آرا اعتبار دارد.

نهادهای ناظر انتخابات این موضع گیری ضد و نقیض کمیسیون‌های انتخاباتی را ناشی از ناهماهنگی بین کمیسیون‌ها در امر انتخابات خوانده، با آنکه از توافق کمیسیون‌های استقبال می‌کنند اما تاکید دارند که نباید شفافیت در پروسه جمع بندی آرای قربانی جورآمد/ توافق دو کمیسیون شود.

یوسف رشید رییس اجرایی موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) در گفتگو با نویسنده وستر گفت که هر چند جورآمد دو کمیسیون روی پروسه جمع بندی آرا یک گام نیک است اما کمیسیون‌های انتخاباتی باید دقت لازم را در این پروسه به خرج دهند.

آقای رشید، قربانی شدن شفافیت در پروسه جمع بندی آرای و عبور سطحی کمیسیون‌ها از شکایات را خطری دانست که ممکن است در نتیجه جورآمد کمیسیون‌های انتخاباتی به میان آید.

آقای رشید؛ آرای آن مراکزی رای دهی که از بایومتریک کار گرفته نشده و پیش از این موجب اختلاف دیدگاه هر دو کمیسیون نیز شده بود را دارای بیشترین تعداد شکایات و اعتراضات دانسته گفته که دقت لازم در شمارش این آرا باید به خرج داده شده و آرای یاد شده در دسته‌های مختلف باید بررسی شود.

او تاکید کرده که اگر کمیسیون‌های انتخاباتی در پروسه جمع بندی آرای انتخابات دقت لازم را به خرج دهند ممکن است آرای برخی مراکز چنانکه قبلا کمیسیون شکایات تصریح کرده بود باطل اعلام شده و انتخابات مجدد در مراکز یاد شده برگزار شود.

کمیسیون‌های انتخاباتی در حالی روی نتایج آرای بایومتریک ناشده توافق می‌کنند که پیش از احزاب سیاسی نیز این آرا را بی‌اعتبار عنوان کرده بودند.

کمیسیون انتخابات اما با اعلام درصدی آرای بایومتریک ناشده در انتخابات ۲۸ و ۲۹ میزان که به بیان کمیسیون ۲۰ درصد بوده است، آرای این مراکز را دارای اعتبار عنوان کرده است.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر