فیفا: کمیسیون‌های انتخاباتی در سه ماه گذشته ۲۸ مورد قوانین را نقض کرده‌اند


فیفا: کمیسیون‌های انتخاباتی در سه ماه گذشته 28 مورد قوانین را نقض کرده‌اند

مسوولان موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان( فیفا) می‌گویند که کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی در سه ماه گذشته ۲۸  مورد قوانین را نقض کرده‌اند.

به گزارش نویسنده وستر؛ محمد نعیم اصغری مسوول برنامه های فیفا، امآنلاین پنجشنبه (۴ اسد) در یک نشست نیوزی درکابل، کمیسیون‌های انتخاباتی را مسوول نقض ۲۸ مورد قوانین در سه ماه گذشته خواند.

 آقای اصغری گفت که براساس یافته‌های کمیته دادخواهی فیفا، کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی در جریان سه ماه گذشته ۲۱ مورد قانون انتخابات، یک مورد قانون اساسی و ۶ مورد تقویم انتخابات را نقض کرده اند.

وی؛ حوزه بندی انتخابات در غزنی، احتمال تعویق انتخابات در غزنی، نحوه گزینش رییس دبیرخانه کمیسیون‌های انتخابات وشکایات انتخاباتی، عدم تشکیل کمیسیون‌های ولایتی کمیسیون شکایات، کمبود زمان شکایات در پیوند به لیست ابتدایی نامزدان و استخدام کارمندان از سوی خود کمیسیون انتخابات را از موارد نقض مواد قانون انتخابات ازسوی این کمیسیون‌ها خواند.

آقای اصغری تقسیم حوزه انتخاباتی غزنی را به سه حوزه، نیز اقدامی خواند که کمیسیون انتخابات با انجام آن اصل عادلانه بودن را که مورد تاکید قانون اساسی است مد نظر نگرفته است.

این مسوول فیفا عدم تخصیص کرسی‌های مجلس نمایندگان را براساس آمارهای جدید جمعیتی یکی دیگر از کم‌کاری‌ها و نقض قانون از سوی کمیسیون انتخابات خوانده تاکید کرد که این کمیسیون هرچه عاجل روند تخصیص کرسی‌ها به ولایات و زنان را براساس آمارهای فعلی نفوس آغاز نماید.

 وی در بخش دیگر سخنانش بی اعتنایی کمیسیون انتخابات به تقویم انتخاباتی را مورد انتقاد قرار داده، اظهار داشت که کمیسیون در بسیاری موارد از جمله تشکیل کیمته رسانه ای، تقویم را نقض کرده است.

به گفته وی، کمیسیون  چند هفته بعد از ختم روند ثبت نام کاندیدان انتخابات کمیته رسانه ای خود را ایجاد کرد، اقدام که براساس قانون باید پیش از شروع این روند آغاز می‌شد و کمیته عملکردها و موضع گیری‌های رسانه ای کاندیدان را باید عملا زیر نظارت قرار می‌داد.

مسوول برنامه‌های فیفا نسبت به برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی در تقویم اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات نیر ابراز تردید نموده از کمیسیون خواست که روی این تقویم تجدید نظر نماید.

انتقاد های این نهاد ناظر انتخابات از نقش گسترده قوانین از سوی کمیسیون‌های انتخاباتی در حالی مطرح می‌شود که پیش از این احزاب و ائتلاف‌های سیاسی در یک موضع گیری مشترک روند ثبت نام رای‌دهندگان را فساد آلود و فهرست رای دهندگان را نیز غیر واقعی خوانده خواهان ابطال آن شدند.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر