قرارداد پروژه تولید برق آفتابی ولایت دایکندی به ارزش ۱۳ میلیون دالر به امضا رسید


قرارداد پروژه تولید برق آفتابی ولایت دایکندی به ارزش 13 میلیون دالر به امضا رسید

وزارت انرژی و آب، قرارداد پروژه تولید برق آفتابی به ظرفیت ۵٫۵ میگاوات در ولایت دایکندی را با یک شرکت خارجی به امضا رساند.

به گزارش نویسنده وستر؛ علی‌احمد عثمانی وزیر انرژی و آب، امآنلاین یکشنبه (۲۰ جوزا) در مراسم امضای این قرارداد گفت که قرارداد پروژه تولید برق آفتابی ولایت دایکندی به ارزش ۱۳ میلیون دالر بوده که از بودجه ملی تمویل می‌گردد.

آقای عثمانی بیان داشت که پروژه تامین برق ولایت دایکندی به دلیل پراگندگی ولسوالی‌های آن در ۷ منطقه جداگانه، در چهار ولسوالی نیلی، شهرستان، میرامور و اشترلی اجرا می‌شود.  

قرارداد این پروژه با شرکت شوانگ دینگ گروپ امضا رسیده و قرار است به مدت دوسال تکمیل شود.

نماینده شرکت شوانگ دینگ گروپ در مراسم امضای این قرار داد اطمینان داد که این شرکت در راستای اجرایی به موقع این پروژه تلاش خواهد کرد.

در همین حال شماری از نمایندگان ولایت دایکندی در مجلس نمایندگان ازکارکردهای وزارت انرژی و آب انتقاد کرده بیان داشتند که تلاش‌های این وزارت در بخش برق رسانی برای ولایت دایکندی بسنده نبوده است.

اسدالله سعادتی نماینده مردم دایکندی در مجلس نمایندگان با انتقاد از کارکردهای این وزارت در بخش خدمات برق رسانی در ولایت دایکندی گفت که خدمات این وزارت در ولایت دایکندی کافی نبوده وهنوز هم ساحات وسیع از این ولایت از روشنایی برق محروم اند.

آقای سعادتی خاطرنشان ساخت، با وجودی‌که در ولایت دایکندی زمینه ساخت بند برق آبی به ظرفیت ۱۵۰ میگاوات برق وجود دارد اما از سوی حکومت هیچ گونه برنامه‌ای برای ساخت بندهای برق در این ولایت صورت نگرفته است. وی افزود اگر از این آب‌ها برای تولید برق استفاده شود در ولایت دایکندی تحولات در بخش صنعت و کشاورزی به وجود خواهد آمد.

نصرالله صادقی زاده نیلی دیگر نماینده مردم دایکندی در مجلس نمایندگان نیز از حکومت و وزارت انرژی و آب انتقاد کرده می‌گوید که حکومت و وزارت انرژی و آب این ولایت را به باد فراموشی سپرده اند.وی بیان داشت که این پروژه چهار ولسوالی را از خدمات روشنایی برق مستفید می‌کند اما ساحات وسیع از این ولایت هنوز هم در تاریکی بسر می‌برند.

عبدالاحمد حسینی- نویسنده وستر