قرارداد “پروژه تولید برق از گاز در ولایت جوزجان” به امضا رسید


قرارداد "پروژه تولید برق از گاز در ولایت جوزجان" به امضا رسید

“قرارداد پروژه تولید برق از گاز در ولایت جوزجان” به ارزش نزدیک به ۴۰ میلیون دالر میان وزارت انرژی و آب و یک شرکت خصوصی به امضا رسید.

به گزارش نویسنده وستر؛ علی‌احمد عثمانی وزیر انرژی و آب، امآنلاین سه‌شنبه (۴ ثور) در مراسم امضای این قرارداد گفت که خودکفایی انرژی برق یکی از اهداف اساسی وزارت انرژی و آب است.

آقای عثمانی بیان داشت که وزارت انرژی و آب از دو سال بدین سو در راستای خودکفایی انرژی برق گام‌های مثبتی را برداشته و تلاش‌ها همچنان جهت جذب سرمایه‌گذاری سکتور خصوصی در تولید انرژی ادامه دارد.

وی، تولید برق از منابع داخلی، ایجاد اساسات برای تامین انرژی و کاهش وابستگی به واردات برق از کشورهای همسایه، ایجاد اساسات برای انکشاف سکتور برق داخلی، ایجاد شغل برای متخصصین و جوانان، افزایش آنلاین افزون عواید سالانه حکومت، فراهم سازی زمینه فروش گاز داخلی، رشد تشبثات و تولیدات داخلی، بدیل پایدار برای انرژی وارداتی، رشد سرمایه گذاری سکتور خصوصی در بخش انرژی از مزایای عمده این پروژه خواند.

خانم فهیمه سادات نماینده مردم جوزجان در مجلس نمایندگان نیز با بیان این مطلب که ولایت جوزجان با داشتن منابع مهم طبیعی می‌تواند به یکی از ولایات مهم تولید انرژی مبدل شود، تولید انرژی برق از گاز شبرغان را از جمله پروژه‌هایی خواند که علاوه بر خودکفایی در تولید انرژی برق می‌تواند زمینه اشتغال را برای صدها تن از متخصصین و جوانان فراهم سازد.

این پروژه در حدود ۳۸٫۸۵  میلیون دالر امریکایی هزینه بر می‌دارد، این پروژه به شرکت بیات پاور واگذار شده است. در پی ختم این پروژه  حدود ۳۰ هزار خانواده و ۱۰۰ فابریکه تولیدی متوسط و کوچک از انرژی برق بهره مند خواهند شد.

نویسنده وستر- کابل