قرارداد ۵ پروژه آبی به ارزش ۱۵۴ میلیون افغانی به امضا رسید


قرارداد 5 پروژه آبی به ارزش 154 میلیون افغانی به امضا رسید

قرارداد ۵ پروژه آبی به ارزش مجموعی ۱۵۴ میلیون افغانی میان وزارت انرژی و آب و شرکت‌های خصوصی به امضا رسید.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ انجینر محمدگل خُلمی سرپرست وزارت انرژی و آب، امآنلاین شنبه (۱۰ سنبله) حین امضای این قراردادها از تعهد وزارت انرژی و آب در مدیریت منابع آب اطمینان داد.

آقای خُلمی با اشاره به عواملی که باعث کمبود آب در بسیاری از کشورها شده است خاطر نشان ساخت که تغییرات اقلیمی و خشکسالی‌ها و در عین حال سرازیر شدند سیلاب‌ها باعث شده است تا در راستای مدیریت منابع آب برنامه‌های متعدد روی دست گرفته شود.

وی بیان داشت که مدیریت منابع آب نه تنها به ضرر کشورهای همسایه نیست بلکه ما تصمیم داریم تا مطابق به تغییرات اقلیمی برنامه های خود را هماهنگ سازیم.

سرپرست وزارت انرژی و آب همچنان عنوان نمود که افغانستان متعهد به قراردادهای بین المللی می‌باشد و با توجه به مشکلات کمبود آب برنامه‌های مدیریت منابع آبی خود را به پیش می‌برد.

در همین حال مسوولان شرکت‌های قرارداد کننده این طرحها نیز در صحبت‌های جداگانه از تعهد خود به منظور انجام به موقع و با کیفیت پروژه های قرار داد شده اطمینان دادند.

این پروژه‌ها شامل بازسازی دیوار استنادی سواحل رودخانه سلطان پور و شمشاپور ولسوالی سرخ رود ولایت ننگرهار، بازسازی کانال کده هال ولسوالی کده هال ژری ولایت قندهار، بازسازی کانال کبرزان ولسوالی انجیل ولایت هرات، بازسازی کانال شیرغه مرکز ولایت خوست، بازسازی کانال قاضی ولسوالی قاضی کنگ ولایت نیمآنلاینمی‌باشد.

این قراردادها با شرکت های ساختمانی نعیمی صافی، آریانا حکمت، امان ذبیح، بلال نعمتیار، توسعه و تکامل جی وی شرکت ساختمانی و سرکسازی کاوشگران به امضاء رسید.

براساس معلومات وزارت انرژی و آب، در پی ختم این پروژه‌ها بیش از ۴۵۰۰ هکتار زمین تحت پوشش آبیاری قرار خواهد گرفت و ده هزار فامیل نیز از مزایای این طرح های عام المنفعه بهره مند می‌شوند.

نویسنده وستر- کابل