ماموران دولتی و خانواده‌های‌شان باید در روند ثبت نام رای دهندگان اشتراک کنند


ماموران دولتی و خانواده‌های‌شان باید در روند ثبت نام رای دهندگان اشتراک کنند

پس از حضور کم‌رنگ شهروندان در روند ثبت نام رای دهندگان، رییس وستر غنی به والیان ۳۴ ولایت دستور داده که از مامورین دولتی بخواهند تا خودشان و اعضای خانواده‌های‌‌شان طی هفته آینده نام‌های خویش ‌را ثبت کنند.

به گزارش نویسنده وستر؛ با آن که ۵ آنلاین از روند ثبت نام رای دهندگان می‌گذرد، حضور مردم بسیار کم رنگ بوده است. مساله‌ای که با انتقاد تند شورای ملی کشور روبرو شده است.

مجلس نمایندگان تصمیم گرفته تا در پی عدم استقبال شهروندان از روند ثبت نام رای دهندگان، بار دیگر اعضای کمیته کاری کمیسیون انتخابات را استجواب کند.

در همین حال دفتر مطبوعاتی ریاست وستری می‌گوید که آقای غنی، بعد از ظهر امآنلاین پنجشنبه (۳۰ حمل) در مرکز ملی توحید در ارگ از طریق ویدیو کنفرانس، به والیان، مسوولین امنیتی و نظامی و رؤسای کمیسیون‌های ولایتی انتخابات ۳۴ ولایت به‌منظور تسریع روند ثبت‌نام رای‌دهندگان برای انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی‌ها، هدایات لازم داد.

آقای غنی به وزیر حج و اوقاف هدایت داد که فردا در خطبه‌های نماز جمعه درخصوص اهمیت ثبت‌نام پروسه رای‌دهندگان برای مردم آگاهی‌رسانی نمایند و آنان را برای ثبت نام در این پروسه تشویق نمایند.

آقای غنی همچنان به والیان ۳۴ دستور داد که با درنظرداشت امکانات، سهولت‌های لازم را برای زنان رای‌دهنده در مراکز ثبت‌نام رای‌دهندگان فراهم سازند. هم‌چنان به مسوولین امنیتی و دفاعی هدایت داد که در تأمین امنیت مراکز ثبت‌نام تلاش بیشتر به خرج دهند.

وی به والیان ۳۴ ولایت کشور دستور داد که از مأمورین دولتی بخواهند تا خودشان و اعضای خانواده‌های‌ آنها که واجد شرایط ثبت‌نام می‌باشند، طی هفته آینده نام‌های خویش‌را ثبت نمایند. هم‌چنان به مردم ولسوالی‌ها دراین خصوص آگاهی‌رسانی کنند.

محمداشرف غنی با اشاره به نقش علما، متنفذین، جامعه‌مدنی، جوانان، رسانه‌ها و همه اقشار جامعه در پروسه ملی انتخابات، تأکید کرد که در هماهنگی و همکاری با کمیسیون مستقل انتخابات جهت تقویت سطح آگاهی مردم بکوشند و آنان را تشویق کنند تا در پروسه ملی انتخابات اشتراک ورزند و از حق رأی قانونی خود استفاده نمایند زیرا بدون ثبت‌نام، رأی داده نمی‌توانند.

این در حالی است که آقای غنی امآنلاین یک نشست دیگر با اعضای کمیسیون انتخابات نیز داشته است.

در این جلسه که سرور دانش معاون دوم ریاست وستری، داکتر عبدالله عبدالله ییس اجرایی، رییس و اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، شماری از وزرا و سایر اراکین بلند رتبه دولتی، برخی سفرا و نمایندگان کشورهای کمک کننده و نماینده احزاب سیاسی نیز حضور داشتند، گلاجان‌عبدالبدیع صیاد رییس کمیسیون مستقل انتخابات طی صحبتی در مورد پیشرفت در روند ثبت نام رای دهندگان و چالش‌ها در مراکز رای دهی، به جلسه معلومات مفصل ارائه کرده است.

جلسه پس از بحث‌های همه جانبه تصمیم گرفت تا برعلاوه حکومت، کمیسیون مستقل انتخابات، علمای کرام، جامعه مدنی و شبکه های زنان در هماهنگی با همدیگر در زمینه آگاهی دهی بیشتر به مردم بخاطر تسریع روند ثبت نام رای دهندگان در سطح مرکز ولایات و ولسوالی ها کار نمایند.

نویسنده وستر- کابل