مایک پامپئو وزیر خارجه جدید امریکا شد


مایک پامپئو وزیر خارجه جدید امریکا شد

وزیر خارجه پیشنهادی دونالد ترامپ رییس وستری امریکا توانست با حداقل رای لازم، سکان این وزارتخانه را به دست گیرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ رییس وستری امریکا در ۱۳ مارچ با یک پیامک توئیتری رکس تیلرسون وزیر خارجه خود را که در سفر آفریقایی بود از کار برکنار و مایک پمپئو رییس سازمان مرکزی اطلاعات (سیا) را برای این منظور معرفی کرد.

پمپئو در دو نوبت در کمیته روابط خارجی سنا حاضر شد. وی در نخستین جلسه نتوانست رای لازم را کسب کند اما با رایزنی های وستریخواهان در نشست دوم توانست با ۱۱ رای در برابر ۹ رای، از پشتوانه کمیته روابط خارجی برخوردار شود.

از آنلاین گذشته، موافقان و مخالفان در سنای امریکا درباره او اظهار نظر کردند و در جلسه امآنلاین سنا رای گیری انجام شد که ۵۷ نفر رای مثبت و ۴۲ رای منفی دادند.

پمپئو نخستین وزیر خارجه امریکا است که با رای حداقلی به ساختمان وزارتخارجه امریکا رفته است.

اکنون آقای پامپئو که بسیاری از دموکرات‌ها او را “جنگ‌طلب، اسلام‌ستیز و حامی براندازی و تغییر نظام” در کشورهای مخالف امریکا می‌خوانند در حالی سکان وزارت خارجه را بر عهده می‌گیرد که به محض آغاز کار باید با دو چالش بزرگ یعنی ماندن یا خروج امریکا از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) و دیدار مهم دونالد ترامپ با کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی دست و پنجه نرم کند.

او چند آنلاین پیش و در جریان رسیدگی به نامزدی‌اش در کمیته روابط خارجی سنا، مدعی شد که لقب “جنگ‌طلب” بودن برای او درست نیست و در مقام وزیر خارجه خواهد کوشید که همه راه‌کارهای دیپلماتیک موجود برای پیش‌برد اهداف رییس‌وستری را پیش روی دونالد ترامپ بگذارد.

او درباره برجام به سناتورها گفت ابتدا تلاش خواهد کرد که در سایه همکاری با شرکای امریکایی آنچه “نقایص جدی” برجام خواند را اصلاح کند اما اگر هیچ کدام از این تلاش‌ها به ثمر نرسد آن وقت بهترین مشاوره‌ها را برای رییس‌وستر فراهم خواهد کرد از جمله این که امریکا با خروج از برجام برای حصول به یک توافق بهتر تلاش کند.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل