مجلس: استفاده از بایمتریک اعتبار انتخابات را احیا می‌کند


مجلس: استفاده از بایمتریک اعتبار انتخابات را احیا می‌کند

مجلس نمایندگان در واکنش به اعلام استفاده از بایمتریک رای دهندگان در انتخابات آینده پارلمانی می‌گوید که استفاده از بایومتریک اعتبار انتخابات را احیا می‌کند.

به گزارش نویسنده وستر؛ عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان در نشست امآنلاین شنبه (۳۱ سنبله) این مجلس گفت: “استفاده از بایمتریک که توسط داکتر عبدالله رییس اجرایی حکومت اعلام شد، می‌تواند اعتبار انتخابات را نزد مردم افغانستان احیا کند”.

آقای ابراهیمی افزود، استفاده از بایمتریک برای برگزاری انتخابات شفاف یک ضرورت عاجل و فوری است که کمیسیون انتخابات باید رسالت خود را در این مورد به گونه درست انجام دهد.

به گفته او، نتیجه انتخاباتی با استفاده از بایمتریک رای دهندگان، برای مردم قابل قبول خواهد بود.

نصرالله صادقی زاده نیلی نیز در این خصوص گفت: “اگر استفاده از بایمتریک رای دهندگان در انتخابات آینده به شکل آنلاین استفاده شود موثر خواهد بود و اگر به شکل آفلاین باشد؛ وضعیت انتخابات چندان فرقی نخواهد کرد.”

قاضی عبدالرحیم دیگر عضو مجلس نیز گفت: “بایمتریک رای دهندگان باید با استفاده از اصول بین المللی انجام شود تا شفافیت در انتخابات تضمین گردد و حق مردم ضایع نشود.”

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت در مراسم گرامی‌داشت از هفتمین سالآنلاین شهادت پروفیسور استاد برهان الدین ربانی، خواست احزاب مبنی بر بایومتریک رای دهندگان را مشروع و معقول خواند.

آقای عبدالله افزود که با تصمیم بایومتریک شدن رای دهندگان در آنلاین انتخابات، یک تشویش عمده مردم افغانستان و احزاب سیاسی رفع می‌شود.

با این وجود، حفیظ الله هاشمی سخنگوی کمیسیون انتخابات نیز امآنلاین شنبه (۳۱ سنبله) در یک نشست نیوزی در کابل، استفاده از بایومتریک/ انگشت نگاری را در انتخابات پیشرو امکان پذیر خواند.

آقای هاشمی گفت که استفاده از بایومتریک که از خواسته‌های مردم افغانستان به منظور شفافیت در انتخابات به شمار می‌رود، مورد مطالعه جدی کمیسیون انتخابات قرار دارد که در صورت پرداخت هزینه مالی این سیستم از سوی حکومت، در انتخابات آینده پارلمانی از آن کار گرفته خواهد شد.

عبدالله امینی- نویسنده وستر