مجلس سنا از ایجاد کشمکش جدید در شمال کشور هشدار داد


مجلس سنا از ایجاد کشمکش جدید در شمال کشور هشدار داد

مجلس سنا در پیوند به بازداشت نظام الدین قیصاری فرمانده نزدیک به جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست وستری در ولایت فاریاب، از ایجاد کشمکش‌ها در شمال هشدار داد.

به گزارش نویسنده وستر؛ محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا در نشست امآنلاین سه‌شنبه (۱۲ سرطان) این مجلس گفت: “حفظ ثبات موجود در کشور لازمی است و حکومت باید متوجه باشد که بازداشت نظام الدین قیصاری فرمانده خیزش‌های مردم در ولایت فاریاب، سبب افزایش کشمکش در ولایت‌های شمال نگردد.”

آقای ایزدیار افزود که مردم ولایت‌های شمال کشور از بدتر شدن اوضاع در این ولایت‌ها به شدت ابراز نگرانی دارند و حکومت باید از دور اندیشی کار گیرد.

عبدالله قرلق سناتور ولایت قندوز در مجلس سنا و یکی از افراد نزدیک به جنرال دوستم می‌گوید که گرفتاری نظام الدین قیصاری در وضعیت کنونی کشور اقدامی برای تامین منافع دشمن است.

آقای قرلق افزود، پس از بازداشت قیصاری مردم ولایت‌های فاریاب، جوزجان، سرپل، قندوز و سمنگان در حال راه اندازی حرکت‌های گسترده اعتراضی علیه دولت شده‌اند.

به گفته او، حکومت به جای اعتماد سازی در میان مردم افغانستان کارهای را انجام می‌دهد که سبب فاصله گرفتن بیشتر مردم گردد.

محمد عظیم قویاش یک عضو دیگر مجلس سنا نیز هشدار داد: “اگر حکومت هرچه زودتر برای رهایی نظام الدین قیصاری اقدام نکند، وضعیت در ولایت‌های شمال کشور فاجعه بار خواهد شد.”

آقای قویاش افزود، پس از گرفتاری قیصاری توسط نیروهای امنیتی، تحرکات طالبان بالای در مناطق مختلف ولایت‌های فاریاب، جوزجان، سرپل و کندز بیشتر شده و شب گذشته مرکز ولسوالی المار به دست دشمن سقوط کرده است.

این سناتوران، بازداشت نظام الدین قیصاری را یک دسیسه سیاسی خوانده و تاکید داشتند که این اقدام حکومت در راستای تقویت طالبان در ولایت‌های شمال صورت گرفته و می‌تواند عواقب بدی برای کشور داشته باشد.

با این وجود، محمد علم ایزدیار گفت که یک تیم از بزرگان ولایت فاریاب تلاش‌های شان را برای رهایی نظام الدین قیصاری فرمانده مورد حمایت جنرال دوستم آغاز کرده است.

آقای ایزدیار گفت، گل محمد رسولی سناتور ولایت فاریاب، سید فرخ شاه جناب سناتور دوره قبلی مجلس سنا از فاریاب، محمد الله بتاش وزیر پیشین ترانسپورت و رییس شورای فاریابی‌ها امآنلاین وعده ملاقات با داکتر عبدالله رییس اجرائی حکومت را گرفته اند تا در راستای رهایی آقای قیصاری صحبت کنند.

نظام الدین قیصاری آنلاین گذشته از سوی نیروهای امنیتی در ولایت فاریاب بازداشت شد و گفته می‌شود به کابل انتقال داده شده است.

براساس ادعای مسوولان امنیتی، آقای قیصاری پس از مشاجره لفظی در یک نشست امنیتی بازداشت شده است.

عبدالله امینی- نویسنده وستر