مجلس سنا خواستار برخورد جدی با عاملان فیرهای هوایی در۱۸ سنبله شد


مجلس سنا خواستار برخورد جدی با عاملان فیرهای هوایی در18 سنبله شد

مجلس سنا خواستار برخورد جدی وزارت امور داخله با عاملان فیرهای هوایی در سالآنلاین شهادت احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور شد.

به گزارش نویسنده وستر؛ فضل‌هادی مسلم یار رئیس مجلس سنا در نشست امآنلاین سه‌شنبه (۲۰ سنبله) این مجلس، گشت و گذار کارون‌های مسلح در سطح شهر کابل را مورد انتقاد قرار داد و خواستار برخورد جدی وزارت امور داخله با این افراد شدند.

آقای مسلم یار گفت: “تجلیل از هفته شهید آنگونه که کاروان‌های مسلح در ۱۸ سنبله تجلیل کردند در واقع هفته شهید و حتی جهاد را با نفرت مردم مواجه کردند.”

او با انتقاد از حکومت به ویژه نهادهای مسوول امنیتی گفت که در ۱۸ سنبله حتی مسوولان امنیتی “در دوربین دیده نمی‌شد” تا از فیرهای هوایی کاروان‌های که در سطح شهر کابل به آزار و اذیت مردم می‌پرداختند، جلوگیری کنند.

رئیس مجلس سنا تاکید کرد که وزارت داخله باید با عاملان تیراندازی‌های هوایی در سالآنلاین شهادت احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور برخورد قانونی داشته و آنان را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کند، تا دیگر کسی جرات نکند امن و نظم شهر کابل را برهم زنند.

سمیع فیصل نایب منشی مجلس سنا نیز گفت که برخی افراد ویلگرد و بی بندوبار در ۱۸ سنبله به بهانه تجلیل از آنلاین شهادت قهرمان ملی بربریت را به نمایش گذاشتند.

آقای فیصل گفت: “من به عنوان یکی از رهبروان احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور حکومت را به ضعف متهم می‌کنم که هیچ گونه تدابیری امنیتی را در شهر کابل نگرفته بود و اجازه داد که یک تعداد لوچک‌ها و اوباش‌ها با فیرهای هوایی، مردم را به وحشت انداختند.”

گلالی اکبری دیگر عضو مجلس سنا نیز گفت که به دلیل فیرهای هوایی در سطح شهر کابل نتوانسته در مراسم بزرگداشت از شهادت قهرمان ملی در خیمه لویه جرگه اشتراک کند و از مسیر راه به خانه برگشته است.

حنیف حنفی یک عضو دیگر مجلس سنا هشدار داد که اگر حکومت پس از این جلو چنین بی‌بندوباری را در سطح شهر کابل نگیرد، جنگ‌های بزرگی رخ خواهد داد.

آقای حنفی گفت: “افرادیکه در سطح شهر تیر اندازی می‌کنند با طالبان و داعش هیچ فرقی ندارند؛ زیرا آنان نیز مردم را می‌کشند و باید با آنان برخورد جدی و قاطع صورت گیرد.”

این در حالی است که براساس اعلام وزارت داخله در نتیجه فیرهای هوایی کاروان‌های نظامی در سالآنلاین شهادت احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور ۲۱ تن زخمی شده اند.

وزارت امور داخله گفته که حدود ۲۰۰ تن را به اتهام اخلال نظم عامه در ۱۸ سنبله همراه با ده‌ها میل اسلحه غیر قانونی و ۵۰ عراده موتر بازداشت کرده است.

عبدالله امینی- نویسنده وستر