مجلس سنا خواستار وضاحت درباه حمله مهاجمان به ساختمان وزارت داخله شد


مجلس سنا خواستار وضاحت درباه حمله مهاجمان به ساختمان وزارت داخله شد

اعضای مجلس سنا می‌گویند که حمله مهاجمان به ساختمان وزارت امور داخله با استفاده از موترهای زرهی شیشه سیاه نگرانی‌های را به وجود آورده و باید چگونگی این حمله مورد بررسی قرار بگیرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ نثار حارث یک عضو مجلس سنا امآنلاین یکشنبه (۱۳ جوزا) در نشست عمومی این مجلس گفت که حمله مهاجمان انتحاری به ساختمان وزارت امورداخله نگرانی‌های را به وجود آورده است.

وی بیان داشت که این نگرانی‌ها زمانی بیشتر می‌شود که تررویستان با موترهای زرهی شیشه سیاه که خارجی‌ها از آن استفاده می‌کنند، این حمله را انجام می‌دهند.

گروهی از مهاجمان انتحاری به آنلاین چهارشنبه هفته گذشته به ساختمان جدید وزارت امور داخله یورش بردند. پس از سه ساعت درگیری و کشته شدن ده مهاجم انتحاری این حمله به پایان رسید. وزارت امور داخله داخله اعلام کرد که مهاجمان انتحاری به واسطه سه موتر زرهی شیشه سیاه تا نزدیکی وزارت امور داخله انتقال داده شده بودند. در این حمله یک پولیس کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند.

آقای حارث از حکومت خواست چگونگی این رویداد را مورد بررسی قرار دهد.

این عضو مجلس سنا گفت:” وقتی تروریستان به موترهای دست پیدا می‌کنند که فقط نیروهای خارجی از آن استفاده می‌کنند و به این وسایل هیج فردی دسترسی ندارد…هنوز قضیه روشن نشده، گفته می‌شود که شورای ملی از موترهای شیشه سیاه استفاده می‌کند، یعنی به این معنی که شورای ملی در انتقال تروریستان سهم دارد. حالا موترهای شیشه سیاهی که خارجی از آن استفاده می‌کنند و نام از شورای ملی گرفته می‌شود. حالا باید روشن شود و وضاحت داده شود که چگونه تروریستان و طالبان به وسایلی دسترسی پیدا می‌کنند که وقتی با راکت فیر می‌شود، هیچ گونه صدمه نمی‌بیند.”

وی افزود که حکومت باید گمانه زنی‌ها و تهمت‌ها بر اعضای شورای ملی را در این زمینه پایان بخشیده و به جای آن نتایج اینگونه حوادث ناگوار را با مردم شریک کند.

 در همین حال نادر بلوچ عضو دیگر مجلس سنا می‌گوید که تهدیدات امنیتی در بیخ گوش حکومت و نیروهای خارجی است اما همه مصروف موترهای شیشه سیاه است و هر آنلاین با این داستان تکراری شورای ملی را متهم می‌کنند. وی اوضاع امنیتی را شکننده دانسته تاکید کرد، تا زمانی که قانون بالای همه یکسان تطبیق نشود، وضع امنیتی بهبود نخواهد یافت.

آقای بلوج خاطرنشان کرد که افراد نزدیک به رییس وستر و رییس اجرایی از موترهای شیشه سیاه استفاده می‌کنند و دیگر کسی توانایی این کار را ندارند. وی از مجلس سنا نیز خواست تا نام‌های نمایندگانی که موترهای شیشه سیاه استفاده می‌کنند، را اعلام کنند. آقای بلوچ بیان داشت که در حال حاضر ناقضین حقوق بشر در شهر کابل قدرت نمایی می‌کنند و حکومت توان آن را ندارد تا جلو آنان را بگیرد.

صالحه میرزاد یک عضو دیگر مجلس سنا از عدم حضور رهبران نیروهای امنیتی و دفاعی در نشست‌های استجوابیه مجلسین شورای ملی انتقاد کرده گفت، زمانی‌که تروریستان به راحتی به ساختمان وزارت داخله حمله می‌کنند، مشخص است که آنان پاسخی در این مورد ندارند.

با این همه فضل هادی مسلیمار رییس مجلس سنا از ضعف ارگانی کشفی و امنیتی انتقاد کرده می‌گوید که مطرح شدن موترهای شیشه سیاه تنها به بهانه‌ای برای مسوولان امنیتی و دفاعی تبدیل شده است.

عبدالاحد فقیری- نویسنده وستر