مجلس سنا مقام‌های امنیتی را استجواب کرد؛ مشکل حمایت هوایی شبانه بزودی رفع می‌شود


مجلس سنا مقام‌های امنیتی را استجواب کرد؛ مشکل حمایت هوایی شبانه بزودی رفع می‌شود

مجلس سنا در پیوند به افزایش ناامنی‌ها و نگرانی سناتوران از اوضاع امنیتی کشور مقام‌های امنیتی و دفاعی را استجواب کرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ طارق شاه بهرامی وزیر دفاع ملی، ویس احمد برمک وزیر داخله و صبور قانع معاون اوپراتیفی ریاست عمومی امنیت ملی در نشست امآنلاین یکشنبه (اول میزان) مجلس سنا استجواب شدند.

وزیر دفاع ملی کشور نگرانی سناتورها از وضعیت امنیتی کشور را درست خواند و گفت که نیروهای ارتش با کمبوداتی به ویژه در راستای حمایت هوایی شبانه، توپچی و تعبیه قوت‌ها مواجه اند ولی تلاش برای رفع این چالش‌ها ادامه دارد.

آقای بهرامی گفت: “ماه گذشته ۲۱ عملیات تصفیوی و ۱۰۲۳ عملیات کوماندویی و خاص از سوی نیروهای ارتش اجرا شده که ۲۲۷۰ طالب در این عملیات‌ها کشته شده اند و متاسفانه در نتیجه حملات متقابل دشمن ۵۱۳ نیروی ارتش نیز شهید شده اند.”

به گفته او، دشمنان در تاکتیک جدید به شکل حشر از طرف شب بر یک نقطه حمله می‌کنند، ولی به دلیل نداشتن امکانات حمایت هوایی شبانه نیروهای هوایی نمی‌توانند از پاسگاه‌ها و مناطق مورد حمله حمایت کنند.

او خاطر نشان کرد که در مقابل نیروهای ارتش نیز با تغییر تاکتیک بیشتر روی عملیات‌های کوماندویی تمرکز کرده و هم اکنون ۶۰ مرکز مهم دشمن کشور تشخیص شده و زیر ضربات عملیات‌های خاص و هوایی قرار خواهند گرفت.

اما؛ آقای بهرامی گفت: “آموزش افراد تخنیکی برای استفاده از امکانات شبانه هوایی جریان دارد و این مشکل با استفاده از ۲۱ بال چرخبال بلک‌ها امریکایی از یک تا دو ماه دیگر رفع می‌شود و استفاده شبانه از طیاره‌های ام دی ۳۵۰ نیز بزودی آغاز خواهد شد.”

وزیر دفاع ملی همچنین خاطر نشان کرد که از دوهفته به این طرف کار روی جمع آوری قوت‌ها از نقاط غیر ضروری و آسیب پذیر به منظور کاهش تلفات نیروهای ارتش آغاز شده تا قدرت تحرک ارتش بیشتر گردد.

او جلب و جذب در صفوف نیروهای ارتش را نیز قناعت بخش خواند و گفت که سطح جلب و جذب ۱۰۶ درصد بلند رفته است.

آقای بهرامی، پیمان امنیتی با امریکا را ضروری خواند و با اشاره به چرخبال‌ها و بمب افگن‌های لیزری که در اختیار ارتش قرار گرفته گفت که بسیاری از موارد این پیمان عملی شده ولی برخی مواد آن که عملی نشده باید همه سیاسیون افغانستان به شکل هماهنگ خواستار عملی شدن آن شوند.

او گفت: “لغو پیمان امنیتی با امریکا از سوی کسانی مطرح می‌شود که برای کشورهای همسایه و به ضرر منافع ملی کار می‌کنند؛ زیرا کشورهای همسایه نمی‌خواهند ارتش افغانستان سرپای خود ایستاد شود.”

بهرامی در خصوص تامین امنیت انتخابات گفت که بربنیاد گزارش‌های فرماندهان ارتش از محلات برنامه‌های تامین امنیت انتخابات به خوبی پیش می‌رود و نیروهای ارتش در همکاری با سایر نیروهای امنیتی و حمایت نیروهای خارجی امنیت انتخابات را تامین خواهند کرد.

ویس احمد برمک وزیر داخله نیز با اشاره به تهدیدهای بلند امنیتی گفت که تجهیز نیروهای پولیس با سلاح‌های ثقیله برای دفاع از کشور آغاز شده؛ زیرا این نیروها نیز عملاً در جنگ قرار دارند و جامعه جهانی نیز به این امر قناعت کرده اند.

آقای برمک نیز در خصوص تامین امنیت انتخابات گفت که تدابیر سنجیده و تهدیدها شناسایی شده و وضعیت زیر بررسی است.

مقام‌های امنیتی ابراز امیدواری کرد که با همکاری مردم می‌توانند امنیت انتخابات را در سراسر کشور تامین کنند.

عبدالصبور قانع معاون امنیت ملی نیز خواستار سری شدن نشست شد و در غیاب نیوزنگاران به نگرانی‌های سناتورها پاسخ گفت.

مقام های امنیتی در حالی است تامین امنیت انتخابات اطمینان می‌دهند که انتخابات پارلمانی به تاریخ ۲۸ میزان یعنی ۲۷ آنلاین دیگر برگزار خواهد شد.

عبدالله امینی- نویسنده وستر