مجلس شکایات در مورد جعل کاری در روند ثبت نام رای دهندگان را بررسی می‌کند


مجلس شکایات در مورد جعل کاری در روند ثبت نام رای دهندگان را بررسی می‌کند

مجلس نمایندگان با ایجاد کمیسیون ویژه شکایت‌ها در مورد جعل‌کاری در روند توزیع شناسنامه و ثبت نام رای دهندگان را بررسی می‌کند.

به گزارش نویسنده وستر؛ امیرخان یار معاون دوم مجلس که امآنلاین چهارشنبه (۱۶ جوزا) ریاست نشست عمومی مجلس را بر عهده داشت، پس از پیشنهاد برخی نمایندگان دیگر گفت که کمیسیونی برای بررسی شکایت‌ها در مورد جعل و تزویر در روند توزیع شناسنامه و ثبت نام رای دهندگان ایجاد می‌شود.

آقای یار از تمامی کمیسیون‌های دایمی مجلس خواست که هر کدام یکی از اعضای خود را برای تشکیل این کمیسیون  معرفی کنند.

معاون دوم مجلس گفت: “اعلام توزیع ۱۰ میلیون شناسنامه و چاپ ۱۸ میلیون برچسب ثبت نام رای دهندگان و همچنین کمبودی این فورم شناسنامه و برچسب ثبت نام در بسیاری حوزات انتخابایتی نیاز به بررسی جدی دارد.”

به گفته او، کمیسیون موظف مکلف است تا راه حل برای مشکلات موجود در روند ثبت نام رای دهندگان پیدا کند.

این در حالی است که برخی نمایندگان مجلس مدعی شدند که در نتیجه تقلب و جعل کاری، فورم توزیع شناسنامه و برچسب رای دهندگان در برخی ولایت‌ها کمبود کرده است؛ اما کمیسیون تا هنوز در فکر رفع این مشکل نیست.

چمن شاه اعتمادی یکی از اعضای مجلس در این رابطه گفت که چاپ ۱۸ میلیون برچسب و تصمیم توزیع ۱۰ میلیون شناسنامه باید از سوی مجلس بررسی شود؛ زیرا هم اکنون بر اساس آمار کمیسیون انتخابات حدود ۵ میلیون رای دهنده ثبت نام کرده اند، ولی تکلیف متباقی شناسنامه‌ها و برچسپ‌ها چه می‌شود.

نذیر احمد حنفی نیز گفت که چاپ ۱۸ میلیون برچسب و توزیع ۱۰ میلیون رای دهنده خود ثابت کننده تقلب گسترده در انتخابات است و مجلس باید جلو “این جنایت” را بگیرد.

از سوی هم، نمایندگان ولایت‌های پکتیا، هرات، قندهار، فاریاب و بامیان در نشست امآنلاین مجلس گفتند که فورم توزیع شناسنامه و برچسب رای دهندگان در این ولایت‌ها از چند آنلاین به این طرف تمام شده است؛ اما کمیسیون به این نا رسایی‌ها رسیدگی نکرده است.

حاجی محمد هاشم نماینده مردم فاریاب در مجلس گفت که در شهر میمنه فورم توزیع شناسنامه و برچسب رای دهندگان در مراکز انتخاباتی باقی نمانده است؛ اما در خانه‌های برخی افراد و اقارب مسوولان محلی کمیسیون انتخابات توزیع می‌شود.

پس از این نگرانی‌ها قرارشد مجلس با ایجاد کمیسیونی این مساله را به صورت مشترک با کمیسیون انتخابات بررسی کند.

عبدالله امینی- نویسنده وستر