مجلس نمایندگان: احتمال تقلب گسترده در انتخابات فاجعه خواهد بود


مجلس نمایندگان: احتمال تقلب گسترده در انتخابات فاجعه خواهد بود

مجلس نمایندگان با توجه به ادعای خرید و فروش شناسنامه و کتاب‌های برچسب ثبت نام رای دهندگان، احتمال تقلب گسترده در انتخابات را فاجعه بار می‌خواند.

به گزارش نویسنده وستر؛ عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان در نشست امآنلاین چهارشنبه (۹  جوزا) گفت: “برگزاری انتخابات پر از تقلب نه تنها مشکلات کشور را حل نخواهد کرد بلکه بحران جدیدی در کشور به وجود می‌آورد.”

آقای ابراهیمی افزود که تقلب گسترده در انتخابات یک فاجعه بزرگ بر پیکر دموکراسی خواهد بود.

ابراهیمی گفت: “با وجود که انتخابات پارلمانی مدت سه سال برخلاف قانون اساسی به تأخیر افتاد، اما حالا  ما شاهد انتخابات باشیم که حلال مشکلات باشد، نه این که خود سر آغاز یک بحران جدید باشد.”

او هرچند برگزاری انتخابات کاملاً شفاف را غیر ممکن عنوان کرد؛ اما تاکید ورزید که حکومت و کمیسیون انتخابات باید برای برگزاری انتخابات شفاف تلاش بیشتر کنند.

محی الدین مهدی نماینده مردم بغلان می‌گوید، برگزاری انتخابات توأم با تقلب کشور را به سقوط مواجه خواهد کرد.

آقای مهدی گفت: “افتضاح تذکره و استیکر مساله‌‌ای نیست که از کنار آن به سادگی گذشت، تقلب گسترده که در این دو بخش صورت می‌گیرد ، نتیجه انتخابات را فاجعه بار رقم خواهد زد.”

به گفته او، هرچند تغییر شیوه برگزاری انتخابات زمان بر است؛ اما انتخابات کنونی باید به تقویق انداخته شود و انتخابات بر اساس شناسنامه‌های الکترونیکی برگزار شود.

وی افزود، ریاست وستری باید با رییس اجراییه برسر توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی به توافق برسد و انتخابات را با استفاده از این شناسنامه‌ها برگزار کنند.

این در حالی است که برخی نمایندگان مجلس از احتمال تقلب گسترده در روند ثبت‌نام رای‌دهندگان و توزیع شناسنامه‌های جعلی انتقاد کرده و گفتند که کتاب‌های کاپی برچسب ثبت نام رای دهندگان به گونه آزادانه در بازارهای پایتخت و سایر ولایات به فروش می‌رسد.

هاشم مهدوی یکی از نمایندگان مردم کابل در مجلس گفت، کتاب‌های برچسب ثبت نام رای دهندگان، در بازارهای کابل به گونه آزادانه خرید و فروش می‌شود.

آقای مهدوی گفت: “یک بسته کتاب استیکر که ۶۰۰ دانه است به قیمت ۱۸۰۰ افغانی در پس کوچه‌های کابل به فروش می‌رسد.”

این در حالی است که پیش از این نیز نمایندگان مجلس از خرید و فروش شناسنامه و برچسپ روند ثبت نام رای دهندگان ابراز نگرانی کرده اند.

به گفته آنان، اگر انتخابات با وضعیت کنونی برگزار شود به مراتب بد تر از انتخابات ریاست وستری گذشته خواهد بود.

عبدالله امینی- نویسنده وستر