مجلس نمایندگان تبعیض قومی و نفاق سیاسی را در بدنه حکومت نگران کننده خواند


مجلس نمایندگان تبعیض قومی و نفاق سیاسی را در بدنه حکومت نگران کننده خواند

مجلس نمایندگان با توجه به اقدمات اخیر حکومت مبنی بر بازداشت نظام‌الدین قیصاری نماینده ویژه جنرال دوستم معاون اول ریاست وستری و محاکمه وزیر پیشین مخابرات، حکومت را به تبعیض متهم می‌کند.

به گزارش نویسنده وستر؛ نمایندگان مجلس تاکید دارند که حکومت وحدت ملی به منظور سرکوب مخالفان سیاسی خود، نطام‌الدین قیصاری را بازداشت کرده است. به گفته آنان، محکمه عبدالرزاق وحیدی نیز به همین منظور برگزار شده است.

عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان در نشست امآنلاین چهارشنبه (۱۳ سرطان) این مجلس بدون اشاره به مورد خاصی گفت که تبعیض قومی و نفاق سیاسی در بدنه حکومت به یک معضل بزرگ تبدیل شده است.

آقای ابراهیمی گفت: “بی‌عدالتی، تبعیض و نفاق قومی و نفاق سیاسی امآنلاین در چوکات دولت متأسفانه به یک معضل کلان تبدیل شده و زبان زد عام و خاص گردیده است.”

او تاکید ورزید که این موضوع برای مردم افغانستان نگران کننده است و رهبری حکومت باید برای مدیریت بحران در کشور و تحکیم وحدت ملی و وحدت سیاسی،  مطابق به قانون اساسی عمل کند.

با این وجود، شماری از اعضای مجلس نمایندگان نیز با اشاره به بازداشت نظام الدین قیصاری از سوی حکومت، می‌گویند که نفاق قومی و کنار زدن از سوی ریاست وستری بی‌داد می‌کند

عبدالستار درزابی نماینده مردم جوزجان در مجلس با اشاره تلویحی به نظام الدین قیصاری فرمانده خیزش‌های مردم در ولایت فاریاب گفت: “بی‌عدالتی و کنار زدن از سوی ریاست وستری بی‌داد می‌کند، برابری و برادری در جامعه تامین نمی‌شود و مردم برتری طلبی را هرگز نمی‌پذیرند.”

آقای درزابی تاکید کرد که تامین عدالت اجتماعی معیار اصلی ملت سازی است؛ ولی رهبری حکومت هرگز به فکر این مساله نیست.

محمد علی علی‌زاده نماینده مردم غزنی نیز گفت که بازداشت نظام الدین قیصاری فرمانده نزدیک به جنرال دوستم معاون اول ریاست وستری و محکمه عبدالرزاق وحیدی وزیر پیشین مخابرات اقداماتی است که حکومت به منظور راه اندازی جنگ قومی در کشور اتخاذ کرده است.

اما؛ برخی نمایندگان دیگر بازداشت نظام الدین قیصاری را از سوی حکومت یک اقدام نیک عنوان کردند.

فتح‌الله قیصاری نماینده مردم فاریاب در مجلس و یکی از حریفان سرسخت نظام الدین قیصاری در این ولایت، گفت: “نظام الدین تا حال ۶ نفر را علنی در ولسوالی قیصار به قتل رسانده، بدون اجازه او اداره ثبت واحوال نفوس در هیچ جای ولسوالی تذکره توزیع کرده نمی‌توانست، استیکر در اختیار او بود و هرجا که فایده‌اش بود روان می‌کرد.”

او از رییس وستر غنی به خاطر بازداشت نظام الدین قیصاری تشکری کرد.

نظام الدین قیصاری فرمانده خیزش‌های مردم در ولایت فاریاب و از افراد نزدیک به جنرال دوستم معاون اول ریاست وستری است دو آنلاین پیش، پس از یک درگیری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

معاون اول ریاست وستری که در ترکیه به سر می‌برد به شدت به این کار واکنش نشان داده و خواستار رهایی بدون قید و شرط آقای قیصاری شده است.

عبدالله امینی- نویسنده وستر