محقق از استفاده زور علیه احزاب سیاسی هشدار داد


محقق از استفاده زور علیه احزاب سیاسی هشدار داد

حاجی محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی می‌گوید که استفاده از زور علیه احزاب سیاسی به معنای آغاز یک جنگ داخلی دیگر خواهد بود و کشور را به بحران خواهد برد.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ آقای محقق که امآنلاین جمعه (۳۰ سنبله ) در مراسم گرامی‌داشت از هفتمین سالآنلاین شهادت پروفیسور استاد برهان الدین ربانی، رهبر جهاد و مقاومت و شهید صلح کشور در خیمه لویه جرگه سخن می‌گفت، از پذیرفته شدن خواست احزاب سیاسی مبنی بر بایومتریک رای دهندگان در آنلاین انتخابات پارلمانی استقبال کرد.

وی با بیان این مطلب که رئیس اجرایی به او گفته که با بایومتریک رای دهندگان در آنلاین انتخابات پارلمانی موافقت شده گفت:”اگر بایومتریک قبول شده باشد یک گام در جهت حل عقلایی مشکلات افغانستان است.”

آقای محقق بیان داشت که بایومتریک رای دهندگان در آنلاین انتخابات پس از رایزنی احزاب با حکومت پذیرفته شده است.

وی بیان داشت:” خواهش من این است که حکومت همانطوری که احزاب را در کتابچه به رسمیت شناخته در عمل نیز به رسمیت بشناسد؛ نمایندگان احزاب را بخواهد در یک جلسه با کمیسیون انتخابات و کمپنی و این‌ها به توافق برسند روی طریقه اجرای بایومتریک که باز یک شفافیت باشد و کدام سوء استفاده پیش نیاید.”

معاون دوم ریاست اجرایی تاکید کرد که هر راه حل دیگر به جز بایومتریک رای دهندگان، جامعه را به بحران خواهد برد. او از حکومت خواست تا به نظریات و پیشنهادات احزاب سیاسی، شخصیت‌های ملی گوش فرا دهد.

وی درباره این که رئیس وستر غنی به احزاب سیاسی سیاسی هشدار داده که اگر احزاب بر روی خواسته‌های‌شان در بخش انتخابات پافشاری کنند، بر بنیاد قانون آن‌ها را منحل می‌سازد گفت که راه حل مشکلات افغانستان نفی همدیگر نیست.

آقای محقق افزود:”یگان آدمی پیدا شد در جریان همی کار تهدید به زور کرد که ما از زور استفاده می‌کنیم، این کار بسیار خطرناکی است، برای استفاده کردن از زور علیه احزاب سیاسی در حقیقت آغاز یک جنگ داخلی دیگر علیه احزاب سیاسی است و این چیزی است که توان آن را افغانستان ندارد ممکن است کسی این را آغاز بتواند اما ختم‌اش از عهده هیچ کس نیست ما باید احتیاط کنیم و باید از این پرهیز کنیم از راه مذاکره از راه مفاهمه از راه برادری و توافق همه کارها را حل کنیم.”

بایمتریک رای دهندگان در آنلاین انتخابات، تغییر سیستم انتخاباتی از رای واحد غیر قابل انتقال به رای واحد قابل انتقال و دادن سهم نظارتی به احزاب از خواست‌های ائتلاف بزرگ ملی و احزاب سیاسی اند. نمایندگان احزاب سیاسی برای عملی شدن این خواسته‌های شان بارها با مقام‌های حکومتی و اعضای کمیسیون انتخابات دیدار کرده‌اند.

براساس برخی گزارش‌ها، در دیداری که نمایندگان احزاب با آقای غنی داشته اند، آقای غنی به نمایندگان احزاب سیاسی هشدار داده که اگر از خواسته‌های شان عقب نشینی نکنند، احزاب آنان را منحل خواهد کرد. ارگ ریاست وستری این گزارش را تایید نکرده است.

پس از بسته شدن دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات از سوی هواداران احزاب و ائتلاف بزرگ ملی به نظر می‌رسد که حکومت با یکی از خواسته‌های احزاب مبنی بر بایومتریک رای دهندگان موافقت کرده است.

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی گفته که حکومت و کمیسیون با بایومتریک احزاب موافقت کرده و به زودی این تصمیم اعلام می‌شود.

نویسنده وستر- کابل