مخالفان مسلح باید به فتوای علمای جهان اسلام احترام بگذارند


مخالفان مسلح باید به فتوای علمای جهان اسلام احترام بگذارند

معاون سخنگوی ریاست وستری با اشاره به برگزاری نشست علمای جهان اسلام پیرامون صلح افغانستان در عربستان سعودی از مخالفان مسلح خواست تا به فتوای علمای جهان اسلام احترام گذاشته و دست از جنگ و خشنونت بردارند.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ شاه‌حسین مرتضوی، امآنلاین سه‌شنبه (۱۹ سرطان) در یک نشست نیوزی در کابل گفت که نشست دو آنلاینه علمای اسلام در عربستان پیام‌های واضح ومشخصی در رابطه به صلح دارد.

آقای مرتضوی با بیان این مطلب که حکومت افغانستان پیش از این نیز از این گونه پیام‌ها استقبال کرده  و حالا هم استقبال می‌کند از مخالفان مسلح خواست تا به فتوای علمای جهان اسلام درباره صلح افغانستان احترام بگذارند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که نشست علمای ۳۷ کشور اسلامی در مورد جنگ و صلح افغانستان امآنلاین در شهر جده عربستان در حال برگزاری است و قرار است این نشست فردا در شهر مکه برگزار شود.

طالبان در این نشست شرکت نکرده و از این نشست خواسته‌اند که فتوای غیر مشروع بودن جنگ افغانستان را اعلام نکند.

پیش از این نیز، نشست علمای دینی پیرامون صلح افغانستان در اندونیزیا و کابل برگزار شده بود و در این نشست‌ها جنگ افغانستان ناروا خوانده شده و از مخالفان مسلح خواسته شده بود که تا دست از جنگ بردارند اما طالبان خواست این عالمان دینی را رد کردند.

معاون سخنگوی ریاست وستری در بخش دیگری از سخنانش به نشست سران ناتو در بروکسل اشاره کرد و گفت که نتایج نشست سران ناتو در بروکسل برای افغانستان خیلی مهم است .

محمداشرف غنی رییس وستر امآنلاین کابل را به مقصد بروکسل به هدف اشتراک در نشست سران ناتو ترک کرد. قرار است که آقای غنی آنلاین پنجشنبه در نشست سران ناتو در بروکسل سخنرانی کند.

محمد رقیب فیاض- نویسنده وستر