مردم شهر هرات، نوآنلاین باستانی را جشن گرفتند


مردم شهر هرات، نوآنلاین باستانی را جشن گرفتند

در چند نقطه از شهر هرات مراسم جشن نوآنلاین ۱۳۹۷ با حضور مقامات محلی و مردم ملکی برگزار شد.

 به گزارش نویسنده وستر، مونسه حسن‌زاده، معاون اجتماعی، سیاسی مقام ولایت هرات می‌گوید: این جشن به پیشنهاد وزارت اطلاعات و فرهنگ و به حکم ریاست وستری به صورت رسمی و دولتی سر از امسال در تمام ولایت‌های افغانستان به ویژه هرات برپا شده است.

خانم حسن‌زاده افزود، چند نقطه از شهر هرات، امآنلاین شاهد برگزاری جشن باستانی نوآنلاین است و استقبال گرم مردم از این جشن‌ها هم به چشم می خورد.

محمد ایوب انصاری، فرمانده پلیس هرات هم از نگاه امنیت اطمینان داد و گفت که نیروهای امنیتی تدابیر امنیتی خاصی در این آنلاینها روی دست گرفته‌اند.

وی همچنین می‌گوید که در ولایت هرات، حتی در ولسوالی ها هم پلان های امنیتی روی دست گرفته شده است و از مردم می‌خواهد تا با پلیس این ولایت همکاری های همه جانبه داشته باشند.

از سویی دیگر، آریا رئوفیان، رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات، گفت: “نوآنلاین کهن ترین جشن به جا مانده از دوران باستان سرزمین آریایی است و به قول برخی متون کهن از جمله شاهنامه فردوسی و تاریخ طبری، جمشید، شاهنشاه بلخ باستان، پایه‌ گزار جشن نوآنلاین معرفی شده است.”

آقای رئوفیان افزود: در سالی که گذشت ولایت هرات دست آوردهای مهمی را در زمینه های فرهنگی و هنری شاهد بود و به حکم ریاست وستری، قرار بر این شد تا عواید بناهای تاریخی هرات در حفظ و مراقبت آنها به مصرف برسد.

شب گذشته برنامه سفره هفت سین و لحظه تحویل سال نو در تکیه حضرت ابوالفضل و امآنلاین هم مراسم جهنده بالا در زیارتگاه سلطان میر عبدالواحد برپا شد.

مراسمی هم در میدانچه تخت سفر هرات برگزار شد که در آن برنامه های تفریحی، هنری و فرهنگی با حضور مقامات محلی و مردم ملکی به اجرا در آمد.

یحیی فولادی – ولایت هرات