معترضان میدانی هشدار بستن دروازه‌های ادارات محلی را دادند


معترضان میدانی هشدار بستن دروازه‌های ادارات محلی را دادند

شماری از باشندگان میدان شهر ولایت میدان وردک در یک تجمع اعتراضی از آنچه که بی‌توجهی حکومت به مشکلات‌شان می‌خوانند انتفاد کرده و هشدار بستن دروازه‌های ادارات محلی را دادند.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ این معترضان، امآنلاین پنجشنبه (۸ سنبله)  طی یک گردهمایی بزرگ مردمی در مرکز این ولایت خواستار توجه جدی حکومت به باشندگان بخش‌های مرکزی ولایت میدان وردک و رفع تبعیض علیه باشندگان میدان شهر شدند.

شماری از باشندگان میدان شهر پیش از این نیز در اعتراض به ناقص‌ بودن نام این ولایت، انتقال نیافتن دانشگاه آن از دشت توپ به میدان‌شهر و حضور نداشتن اقوام مختلف در نهادهای دولتی دست به اعتراض زده‌اند.

غلام محمد هوتک، بزرگ قومی که در گرهمایی امآنلاین صحبت می‌کرد گفت که باشندگان میدان شهر ولایت میدان وردک که ۶ ولسوالی را شامل می‌شوند به رغم اشتراک در تمام پروسه‌های ملی مورد تبعیض و بی‌توجهی حکومت مرکزی و محلی واقع شده اند.

آقای هوتک گفت با آنکه این ولایت در چند کیلومتری کابل واقع شده و پروژه‌های انتقال انرژی از این ولایت گذشته است اما باشندگان میدان وردک از داشتن انرژی برق تاکنون محروم اند.

وی، کم‌رنگ بودند مشارکت سیاسی باشندگان مناطق میدان شهر و مورد تبعیض واقع شدن این باشندگان در سطح محل را از دیگر چالش‌هایی خواند که به گفته وی مردم میدان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

آقای هوتک در بخشی از سخنانش تبعیض و زورمداری شماری از سیاسیون وردکی را مورد انتقاد قرار داده گفت، برخی کسانی که در حکومت دخیل بوده‌اند با رویکرد زورگویانه قبلا دانشگاه میدان وردک را در یک نقطه دور افتاده تاسیس کرده وهم اکنون می‌خواهند نام منطقه شان را به عنوان نام این ولایت برمردم تحمیل کنند.

گفته می‌شود که با وجود آنکه ولایت میدان وردک از گذشته‌های دور تاکنون در مکاتب رسمی و غیر رسمی به نام “میدان وردک” شناخته شده است، اما در جریان مدت‌های پسین این ولایت به نام وردک تغییرنام کرده است.

این بزرگ قومی تغییر نام ولایت میدان وردک را که پیشینه دیرین دارد از سوی شماری از سیاسیون با نفوذِ بخش وردک این ولایت یک اقدام زورگویانه و تحمیلی عنوان کرد.

در همین حال شریف الله هوتک عضو شورای ولایتی این ولایت با اشاره به اهداف تجمعات مردمی که به گفته وی در کمال بی‌توجهی حکومت به مدت یک ماه دوام یافته است گفت:” انتقال دانشگاه میدان وردک از یک نقطه دور افتاده به میدان شهر، بقای نام میدان وردک به عنوان نام رسمی این ولایت و افزایش مشارکت سیاسی باشندگان میدان از مهم‌ترین خواسته‌های این معترضین در جریان یک ماه گذشته بوده است.”

این عضو شورای ولایت هشدار داد که در صورت دوام بی‌توجهی حکومت به خواسته‌های باشندگان میدان شهر آنان به رغم تسلط بر دو شاهراه مهم کشور هر دو را بر روی ترافیک مسدود کرده، از انتقال انرژی برق به ولایات همجوار جلوگیری کرده و دروازه ادارات محلی را خواهند بست.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر