مقام‌های ارشد نظامی افغانستان و پاکستان با یکدیگر دیدار کردند


مقام‌های ارشد نظامی افغانستان و پاکستان با یکدیگر دیدار کردند

هیات بلندپایه نظامی افغانستان که به پاکستان سفر کرده با مقام‌های ارشد نظامی پاکستانی دیدار کرده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ محمد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی، معصوم استانکزی رییس عمومی امنیت ملی، ویس احمد برمک وزیر امور داخله و رییس ستاد ارتش اعضای هیات بلند پایه نظامی افغانستان، آنلاین گذشته (۶ جوزا) به پاکستان سفر کردند.

این هیات بلند پایه نظامی افغانستان با مقام‌های ارشد نظامی پاکستان دیدار کرده و پیرامون موضوعات دوجانبه چون مسایل اداره مرزی و امنیت منطقه‌یی گفتگو کردند.

اعضای این هیات در ابتدا با ناصرخان جنجوا مشاور امنیت ملی پاکستان دیدار کرد و به گفته دفتر آقای جنجوا، دو طرف در مورد مسایل امنیتی گفتگو کرده اند.

بربنیاد گزارش ها، آقای اتمر گفته است که افغانستان از پاکستان توقعات مثبتی دارد و با همکاریهای دوجانبه دو کشور می‌توانند نگرانی‌های یکدیگر را از میان بردارند و در راه تامین صلح و ثبات انرژی شان را مصرف کنند.

این هیات سپس با رییس ارتش آن کشور در مرکز ارتش پاکستان در راولپندی دیدار کردند.

در یک نیوزنامه نظامی آمده است که جنرال قمرجاوید بجوا رییس ارتش پاکستان به هیات کابل گفته است: “ما باید با اعتماد کامل چنان کارما را آغاز کنیم که هیچ جانبی به اندازه‌ی یک انچ هم در خاک یک دیگر میل به دخالت نداشته باشد و نه اجازه بدهند که خاک ما برعلیه یکدیگرما استفاده شود.”

دو کشور هدف مهم این سفر را گفتگو در مورد گام های عملی پلان عمل روند صلح عنوان کرده اند.

سند برنامه عمل که چهارچوبی برای تقویت اعتماد و توسعه‌ی همکاری‌های دوجانبه را فراهم می‌‌کند، هفته پیش توسط معاونان سیاسی دو کشور در اسلام آباد امضا شد اما این سند با سفر مشاوران امنیت ملی دو کشور نهایی می شود.

به گفته سخنگوی شورای امنیت ملی، برنامه عمل هم چنان کارشیوه مناسب برای بررسی راه حل‌ها درخصوص نگرانی‌‎های دوکشور است.

شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان و محمداشرف غنی رییس وستر کشور نزدیک به دو ماه پیش برایجاد برنامه عمل برای صلح و همبستگی توافق کردند.

نویسنده وستر- کابل