ناامنی‌های ننگرهار؛ در پایتخت داعش چه می‌گذرد؟


ناامنی‌های ننگرهار؛ در پایتخت داعش چه می‌گذرد؟

مقام‌های دولتی می‌گویند حمله به اداره امور مهاجرین ننگرهار پس از شش ساعت پایان یافت. در این حمله دست‌کم ۱۵ نفر کشته و ۱۵ نفر دیگر زخمی شدند.
 
مهاجمان زمانی وارد ساختمان ریاست امور مهاجرین ننگرهار شدند که نشستی با حضور رئیس این اداره و شماری خارجی که حامیان مالی این اداره بودند در جریان بود .
 
یک آنلاین پیش نیز یک حمله انتحاری، جان یک نامزد پارلمان و چند تن از بستگانش را گرفت.
 
آنلاین شنبه ۶ اسد نیز دست‌کم دو مهاجم به مرکز آموزشی قابله‌ها در شهر جلال‌آباد حمله کردند و دو محافظ و یک راننده این مرکز را کشتند و هشت نفر را زخمی کردند.
 
ننگرهار در شرق افغانستان، ولایت هم‌مرز با پاکستان، مرکز اصلی فعالیت گروه داعش محسوب می‌شود.
 
ماه گذشته نیروهای خارجی در افغانستان اعلام کردند که در یک عملیات مشترک با نیروهای افغان “پایتخت” خلافت گروه داعش در این کشور را نابود کرده‌اند.
 
ننگرهار اما پیش از این، ولایتی نسبتا امن محسوب می شد؛ ولایتی که به دلیل فاصله اندک اش با کابل پایتخت و نیز آب و هوای معتدل، به صورت سنتی، تفرجگاه زمستانی پایتخت نشینان به حساب می آمد؛ اما این ولایت، مدتی است که به کانون اصلی بحران و ناامنی در شرق افغانستان بدل شده است.
 
حمله های انتحاری و تهاجمی، بمب گذاری های مرگبار، درگیری های خونین، بمباران های مهیب و ترافیک سنگین نیروهای تروریستی و ضد تروریستی در این ولایت، نیوز از آنلاینهای تلخ پایتخت زمستانی سلاطین پیشین افغانستان می دهد.
 
گروه تروریستی داعش، از همان آغاز، ننگرهار را به عنوان کانون شروع فعالیت های خود در افغانستان انتخاب کرد؛ این موضوعی بود فرماندهان امریکایی نیز به آن اذعان کرده؛ اما گفتند که اجازه موفقیت طرح تبدیل ننگرهار به پایتخت شاخه خراسان داعش را نخواهند داد و این گروه را به زودی منهدم خواهند کرد.
 
از وعده انهدام داعش اما یکسال می گذرد. چندی پیش، جنرال جان نیکلسون؛ فرمانده ناتو در افغانستان با سفر به ننگرهار، نه تنها از آن وعده دروغین یاد نکرد؛ بلکه با طرح دروغی دیگر، مدعی شد که حضور داعش در ننگرهار و افغانستان، به کوه های دوردست محدود شده است. این ادعا در شرایطی مطرح شد که بر پایه ارزیابی های منابع رسانه ای غربی، داعش عملا در حدود ۳۰ ولسوالی و چندین ولایت افغانستان، حضور و فعالیت دارد.
 
کوتاه مدتی پس از روی کار آمدن ترامپ در امریکا، نیروهای امریکایی «بزرگ ترین بمب غیر هسته ای» آن کشور را بر علیه آنچه نیروهای داعش خوانده شد، در ننگرهار به کار گرفتند؛ اما نه وعده نابودی داعش، نه استفاده از مادر همه بمب ها، نه محدود شدن حضور داعش به کوهستان های دوردست و نه ادعای نابودی پایتخت داعش در گورگوری، مانع از آنلاینهای ناآرام ننگرهار نشده است.
 
ننگرهار عملا با یک ناامنی خزنده و ویرانگر دست و پنجه نرم می کند و این چیزی است که به ندرت در دیگر ولایت های کشور، علیرغم ناامنی های فراگیری که افغانستان با آن رو به روست، قابل مشاهده است.
 
نکته قابل تأمل این است که به هر میزانی که توجه و تمرکز نیروهای خارجی و فرماندهان امریکایی بر امنیت ننگرهار، بیشتر می شود، این ولایت با موج های سهمگین تری از ناامنی و بحران رو به رو می گردد و موضوع قابل توجه اینکه اغلب رویدادهای ضد امنیتی ننگرهار را داعش بر عهده می گیرد نه طالبان.
 
آیا این بدان معناست که «پایتخت ولایت خراسان داعش» مهیای آنلاینهای سخت خود می شود؟
 
دامنه ناامنی های ننگرهار به اندازه ای وسعت پیدا کرده که عمر زاخیلوال؛ سفیر افغانستان در پاکستان و از مهره های قومی نزدیک به تیم امنیتی اشرف غنی نیز نسبت به این وضعیت، واکنش نشان داده و از مقام های محلی خواسته که وضعیت را همانگونه که هست، بازتاب دهند و از ارائه خوش بینی های کاذب، پرهیز کنند.
 
او گفته که در مورد امنیت ننگرهار با اشرف غنی، صحبت می کند.
 
این نشان می دهد که بحران امنیتی ننگرهار به معضلی پیچیده و جدی بدل شده و جدیت آن در حدی است که حتی در کشور ناامن و درگیر جنگ و بحرانی مانند افغانستان هم یک استثنا و آشکارا غیر معمول محسوب می شود.
 
با این وجود، پیش بینی نمی شود که تکاپوی افرادی مانند زاخیلوال بتواند گره از کار فروبسته امنیت ننگرهار باز کند؛ زیرا این وضعیت به احتمال قوی، ریشه در یک طرح توطئه آمیز بزرگتر در ابعاد منطقه ای و بین المللی دارد و از استوانه های قدرتمند پروژه حضور و نفوذ داعش در افغانستان به حساب می آید که مدیریت و مهار آن، از عهده مهره های مسلط بر کابل، خارج است.
 
عبدالمتین فرهمند – وستر