نتایج یک تحقیق تازه: بیشتر کاربران شبکه‌های اجتماعی از اخبار جعلی متاثر شده‌اند


نتایج یک تحقیق تازه: بیشتر کاربران شبکه‌های اجتماعی از اخبار جعلی متاثر شده‌اند

نتایج یک تحقیق تازه نی یا حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، نشان می‌دهد که بیشتر کاربران شبکه‌های اجتماعی در کشور از اخبار جعلی متاثر شده‌اند.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ نی به مناسبت هفته رسانه‌های اجتماعی تحقیقی را زیر نام “نه به نیوزهای جعلی در رسانه‌های اجتماعی” درباره اخبار جعلی در صفحات اجتماعی راه اندازی کرد.

مجیب خلوتگر رییس اجرایی نی، امآنلاین پنجشنبه (۲۵ اسد) نتایج این تحقیق را با رسانه‌ها شریک کرد.

آقای خلوتگر گفت که در این تحیق با ۱۳۳۵ کاربر شبکه‌های اجتماعی مصاحبه شده است که ۱۲۷۰ تن از مصاحبه کنندگان گفته‌اند که از اخبار جعلی درشبکه‌های اجتماعی متاثر شده‌اند.

وی بیان داشت که ۶ درصد ازمصاحبه کنندگان گفته‌اند که در برابر اخبار جعلی شبکه‌های اجتماعی بی‌تفاوت بوده و متاثر نشده‌اند. به باور آنان، دروغ، دروغ است از هر کجایی که نشر شود.

یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که ۸۰ درصد مصاحبه کنندگان گفته‌اند که آنلاینمره شاهد نشر اخبار جعلی در شبکه‌های اجتماعی هستند.

رئیس اجرایی نی می‌گوید، اخبار جعلی تمام چتر رسانه‌های اجتماعی را فرا گرفته است و اخبار جعلی می‌تواند، اخبار صحیح و درست را صدمه بزند.

آقای خلوتگر از وزارت اطلاعات و فرهنگ خواست که فرهنگ استفاده از شبکه‌های اجتماعی را در بین مردم شایع سازد.

خلوتگر حکومت را مورد انتقاد قرار داده گفت:” یکی از دلایل افزایش نشر اخبارجعلی، عدم اخبار صحیح و به وقت از سوی حکومت است که باید مسوولان رسانه ای حکومت در این قسمت توجه کنند.”

براساس برخی آمارها، هم اکنون نزدیک به شش میلیون نفر در کشور از شبکه‌های اجتماعی انترنتی استفاده می‌کنند اما تاهنوز قانون و چارچوبی برای استفاده از این شبکه‌ها و مجازات سوء استفاده کنندگان وجود ندارد.

نویسنده وستر- کابل