نخستین المپیاد رباتیک افغانستان در کابل برگزار شد


نخستین المپیاد رباتیک افغانستان در کابل برگزار شد

نخستین المپیاد رباتیک افغانستان به هدف شناسایی و بلند بردن ظرفیت نوجوانان روبات ساز کشور در کابل برگزار شد.

به گزارش نویسنده وستر؛ این المپیاد با ابتکار خانه رباتیک افغانستان و وزارت معارف کشور امآنلاین چهار شنبه (۱۳ سرطان) در کابل برگزار شد.

بیش از ۱۸۰ دانش آموز ربات‌ساز از ۷ مکتب کابل در بخش‌های لیگ فوتبال، موتر دوانی (رالی) هوشمند، جابجا کننده و امدادگر هوشمند ربات‌های خود را به رقابت گذاشتند.

در پایان این مسابقه سه نفر از هر بخش به عنوان افراد برتر انتخاب شده و جوایزی برای آنان اهداء می‌شود.

محمد‌رضا رضایی مدیر خانه رباتیک افغانستان هدف از برگزاری این المپیاد را شناسایی ظرفیت ربات‌سازی در میان دانش آموزان و ارتقاء سطح ربات‌سازی در کشورعنوان کرد.

آقای رضایی همچنان ابراز امیدواری کرد که افغانستان بتواند با ارتقاء سطح ربات سازی، در مسابقات جهانی روباتیک راه یافته و برای مردم خود افتخار آفرین واقع گردد.

مدیر خانه رباتیک افغانستان در این رابطه از حکومت خواست که توجه بیشتری به علم رباتیک داشته و زمینه رشد دانش آموزان و اشتراک آنان را در مسابقات بین المللی فراهم نماید.

آقای رضایی همچنان از حکومت خواست که علم رباتیک را به عنوان یک مضمون درسی در نصاب تعلیمی معارف بگنجاند زیرا دانش آموزان از این طریق علاوه بر آشنایی با علم رباتیک، می توانند بسیاری از درس‌های مضمون‌های فیزیکی و عملی را از طریق رفتار ربات‌ها ساده‌تر بیاموزند.

قابل یادآوری است که خانه رباتیک افغانستان برای نخستین بار در سال ۱۳۸۶ فعالیت‌های خود را از ولایت هرات آغاز کرده و به گفته آقای رضایی توانسته برای صدها نفر زمینه آموزش ربات‌سازی را فراهم نماید.

 گفتنی است که به باور دانشمندان علم رباتیک، قرن آینده عصر ربات‌ها خواهد بود و هر کشوری که بخواهد آینده بهتری را برای خود ترسیم نماید باید علم رباتیک پیشتاز باشد.

حمید پارسا- نویسنده وستر