نخست وزیرپیشین مالزیا بازداشت شد


نخست وزیرپیشین مالزیا بازداشت شد

 نجیب رزاق نخست وزیر ۶۵ ساله پیشین مالزیا در ارتباط با رسوایی، فساد مالی و پولشویی از صندوق دولتی پروژه توسعه مالزیا واحد، ساعتی پیش توسط نیروهای کمیسیون مقابله با فساد دراین کشور بازداشت شد.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ وکیل خانوادگی نجیب رزاق با اعلام این موضوع در صفحه توئیتری خود اعلام کرد وی امآنلاین بعد از ظهر در خانه خود بازداشت و احتمالا فردا اتهام وی رسما مطرح خواهد شد.

نجیب رزاق و همسرش روسماه منصور بلافاصله پس از پیآنلاینی ماهاتیر محمد در چهاردهمین انتخابات سراسری در این کشور در دو ماه گذشته ممنوع الخروج شدند.

نجیب رزاق نخست وزیر مالزیا در سال ۲۰۰۹ به عنوان نخست وزیر ششم مالزیا، برای طرح‌های عمرانی کشور، “شرکت توسعه مالزیا واحد”یا “ام.دی.بی” را به ریاست خود بنیان گذاری کرد که از سال ۲۰۱۵ اخباری مرتبط با فساد مالی در مورد آن منتشر شد.

رسوایی مالی «ام.دی.بی» از آن زمان تاکنون دستکم توسط شش کشور جهان مورد بررسی و پیگرد قرار دارد و امریکا اتهام ۴٫۵ میلیارد دالری فساد مالی را در این پرونده مطرح کرده است.

وزارت امور داخله مالیزیا هفته گذشته اعلام کرد در پی بازرسی‌های مکرر از اماکن مرتبط با نجیب رزاق نخست وزیر پیشین مالزیا به عنوان مسئول اصلی رسوایی فساد مالی صندوق توسعه مالزیا واحد، اموال وی به ارزش بیش از ۲۷۰ میلیون دالر کشف و ضبط شد.

ایرنا نوشت که علاوه براین به دستور کمیسیون مقابله با فساد مالزیا، حساب‌های متعلق به نجیب رزاق نخست وزیر پیشین و رهبر حزب آمنو این کشور در هفته گذشته مسدود شد.

نجیب رزاق پس از شکست در چهاردهمین انتخابات سراسری مالزیا در آنلاین ۹ ماه می (۲۲ ثور) سال جاری ، از ریاست این حزب کنار رفت.

پیشتر ماهاتیر محمد نخست وزیر جدید مالزیا گفت که وی فرد اصلی در رسوایی مالی پروژه صندوق توسعه واحد مالزیا است زیرا همه اوراق مالی در این صندوق امضای وی را در بر دارد.

نجیب رزاق و مسوولان این صندوق تاکنون تمام اتهامات علیه خود را رد کرده اند.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل