نخست وزیر پیشین پاکستان به ۱۰ سال حبس محکوم شد


نخست وزیر پیشین پاکستان به 10 سال حبس محکوم شد

دادگاهی در پاکستان، نواز شریف نخست وزیر پیشین این کشور را به ۱۰ سال حبس محکوم کرده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ این دادگاه عصر امآنلاین جمعه (۱۵ سرطان) نواز شریف نخست وزیر پیشین پاکستان، مریم نواز دختر و صفدر همسر وی را به جرم پولشویی و اختلاس، به ترتیب به ۱۰ ، ۷ و یک سال حبس و جریمه نقدی محکوم کرد.

قاضی محمد بشیر، رییس دادگاه شهر اسلام آباد امآنلاین پس از ۹ ماه و ۲۲  آنلاین از رسیدگی به پرونده قضایی علیه خانواده نواز شریف، رای نهایی آن را صادر کرد.

بر اساس حکم این دادگاه ، نواز شریف همچنین به ۸ میلیون پوند و دخترش به دو میلیون پوند جریمه نقدی محکوم شدند.

رای نهایی دادگاه درخصوص پرونده قضایی علیه خانواده نواز شریف موسوم به آپارتمان ‘ایوان فلیدس’ مربوط به آپارتمان های شخصی خانواده شریف در لندن صادر شده است.

خانواده نواز شریف در این پرونده به پولشویی، اختلاس و ارائه نکردن مدرک کافی برای این که نشان دهد آنان برای خرید این دارایی ها پولشویی نکرده اند، متهم بودند.

دادگاه همچنین مریم نواز و شوهر وی را به ۱۰ سال سلب صلاحیت برای شرکت در انتخابات محکوم کرد.

با این حساب مریم نواز عضو ارشد حزب مسلم لیگ – نواز پاکستان دیگر نمی تواند در انتخابات سراسری سال جاری این کشور شرکت کند.

۲۴ ماه حمل جاری بود که دادگاه عالی پاکستان، «محمد نواز شریف» نخست وزیر پیشین این کشور که ۹ سال در ادوار مختلف زمام قدرت را در دست داشت در ارتباط با پرونده رسوایی اسناد پاناما تا پایان عمر، سلب صلاحیت کرد، موضوعی که برخی تحلیلگران، پایان فعالیت سیاسی وی تلقی می کنند.

جون سال گذشته – ششم سرطان سال ۱۳۹۶ – بود که دادگاه عالی به علت مخفی کاری نواز شریف در زمینه دارایی های غیر قانونی در خارج از این کشور مجرم شناخت و این اقدام به استعفای وی از سمت نخست وزیری انجامید.

دیوان عالی در ماه فبروری سال ۲۰۱۷ ( ۲ دلو ۱۳۹۶ ) ادامه ریاست حزب مسلم لیگ نواز از سوی نواز شریف را غیر قانونی و در ۱۳ اپریل ( ۲۴ حمل ۱۳۹۷ ) نیز وی را به صورت مادام العمر از داشتن فعالیت های سیاسی و شرکت در انتخابات بر اساس قانون اساسی این کشور فاقد صلاحیت اعلام کرد.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل