نزدیک به ۱۴ میلیون کودک افغان در برابر بیماری سرخگان واکسین می‌شوند


نزدیک به 14 میلیون کودک افغان در برابر بیماری سرخگان واکسین می‌شوند

وزارت صحت عامه می‌گوید که با آغاز کمپاین فوق‌العاده تطبیق واکسین بیماری سرخکان، نزدیک به ۱۴میلیون کودک در ۳۴ ولایت کشور به شمول مناطق زیر کنترول طالبان واکسین می‌شوند.

به گزارش نویسنده وستر؛ داکتر فیآنلاینالدین فیآنلاین، وزیر صحت عامه امآنلاین شنبه (۱۰سنبله) از آغاز کمپاین  فوق‌العاده تطبیق واکسین بیماری سرخکان در ۳۴ ولایت کشور نیوز داد.

آقای فیآنلاین گفت که این کمپاین که در دو دور ده آنلاینه در ۳۴ ولایت کشور به شمول مناطق زیر کنترول مخالفان مسلح تطبیق خواهد شد، حدود ۱۳٫۸ میلیون کودک بین سنین ۹ ماه تا ۱۰ سال را زیر پوشش قرار خواهد داد.

وی گفت که برنامه تطبیق واکسین بیماری سرخگان بالغ بر ۸٫۷ میلیون دالر هزینه در بر خواهد داشت که از سوی ائتلاف جهانی واکسیناسیون تمویل می‌گردد و برای تطبیق آن بیش از ۴۱ هزار نفر آموزش دیده‌اند.

وزیر صحت عامه با بیان آنکه، هم اکنون ۶۰ درصد کودکان کشور واکسین سرخکان دریافت می‌کنند، بیان داشت که کمپاین فوق‌العاده تطبیق این واکسین به منظور افزایش دایره واکسیناسیون سرخکان بین کودکان و پیشگیری از ابتلا به این بیماری مهلک راه اندازی شده است.

وی با توجه به آنکه سرخکان یک بیماری مهلک و غیر قابل درمان است، شمار مبتلایان به این بیماری را براساس آمارهای سال پار بیش از ۲۵ هزار نفر خوانده خاطر نشان ساخت که گستردگی میزان ابتلای کودکان به بیماری سرخکان، این وزارت را واداشت که دایره واکسیناسیون را تا مرز ۹۵ درصد در بین کودکان افزایش دهد.

وزارت صحت، روند تطبیق واکسین سرخکان را در همکاری با علمای دینی از طریق مساجد، مراکز صحی و مکان‌های عامه به پیش برده و در این روند از امامان مساجد خواسته است که زمینه تطبیق این واکسین را در نقطه‌های زیر کنترول طالبان مساعد کند.

سرخکان، بیماری ساری میان کودکان است که تاکنون تداوی مشخصی برای آن یافت نشده، از این‌رو تنها راه کار پیشگیری از مبتلا شدن کودکان به این بیماری تطبیق واکسین پنداشته می‌شود.

وزارت صحبت عامه از خانواده‌ها خواسته که جهت تضمین سلامت کودکان‌شان از ابتلا به سرخکان آنان را واکسین کنند.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر