نشست فرماندهان نظامی افغانستان و پاکستان در پکتیا؛ درگیری مرزی پایان یافت


نشست فرماندهان نظامی افغانستان و پاکستان در پکتیا؛ درگیری مرزی پایان یافت

پس از نشست فرماندهان نظامی افغانستان و پاکستان، درگیری مرزی میان نظامیان دو کشور در ولایت پکتیا پایان یافته است.

به گزارش نویسنده وستر؛ نظامیان افغانستان و پاکستان، آنلاین دوشنبه (۲۷ حمل) در ولسوالی دندپتان ولایت پکتیا با یکدیگر درگیر شدند.

این درگیری زمانی آغاز شد که نیروهای امنیتی می‌خواستند که یک راه مهم اکمالاتی مخالفان مسلح را مسدود کنند که با مقاومت نیروهای مرزی پاکستان روبرو شدند.

اما پس از چند ساعت درگیری، بعد از ظهر آنلاین دوشنبه، فرماندهان نظامی افغانستان و پاکستان با یکدیگر دیدار کرده و توافق کردند که درگیری پایان یابد.

مقام‎های امنیتی افغانستان، در این نشست به نظامیان پاکستانی هشدار دادند که اگر بار دیگر بر بخش‎های مرزی افغانستان حمله کنند، عواقب بدی برای آنان خواهد داشت.

دگرمن فریدون فیاض، رییس ارگان پولیس مرزی در حوزه جنوب شرق در این دیدار گفت:”هر تحرکی را که شما (نظامیان پاکستان) در سرحد اجرا می‌کنید باید جانب مقابل در جریان باشد. اما متأسفانه این کار قطعأ نشده است”.

در این میان، نظامیان پاکستانی نبرد را راه حل نمی‌داند و بر برقراری آتش بس تأکید دارند.

پریکتیر اختر، یک نظامی پاکستان در این باره گفت:”اکنون که شما اعتراض دارید که نظامیان پاکستان از مرز عبور کرده اند، این می‌شد از راه گفتگو حل شود”.

گفتنی است که آنلاین یکشنبه نیز، نظامیان افغانستان و پاکستان در ولسوالی زازی میدان ولایت خوست با یکدیگر درگیر شدند.

آن درگیری پس از آن رخ داد که نیروهای پاکستانی از نقطه صفری عبور کرده و وارد خاک افغانستان شدند که با مقاومت شدید نیروهای مرزی افغان و مردم محل روبرو شدند.

گفته می‌شود که در آن درگیری ۵ سرباز پاکستانی کشته شد و آنلاین گذشته جسد یک سرباز پاکستانی که در خاک افغانستان باقی مانده بود به مقام‌های پاکستانی سپرده شد.

در آن درگیری دو نظامی افغانستان شهید و سه تن دیگر زخمی شدند.

نویسنده وستر- کابل