نماینده کنر در مجلس: بسیاری مناطق زیر اداره طالبان به دست داعش افتاده است


نماینده کنر در مجلس: بسیاری مناطق زیر اداره طالبان به دست داعش افتاده است

نماینده کنر در مجلس نمایندگان می‌گوید که بسیاری مناطق زیر اداره طالبان در این ولایت به دست داعش افتاده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ هرچند برخی نمایندگان از فروکش کردن درگیری‌های رو در روی نیروهای امنیتی با گروه‌های تروریستی از جمله طالبان و داعش در مناطق شرقی سخن می‌گویند؛ اما تاکید دارند که طالبان و داعش برسر کنترل مناطق باهم جنگ دارند.

مولوی شهزاده شاهد نماینده مردم کنر در مجلس گفت: “گروه داعش اقدام‌های سختی را بر علیه طالبان آغاز کرده و برخی مناطق را نیز از وجود طالبان تصفیه کرده است و اگر این اقدام‌های داعش ادامه یابد طالبان مناطق دیگری را نیز در این ولایت از دست خواهند داد.”

آقای شهزاده تاکید کرد که داعش اولین هدف خود را سرکوب طالبان قرار داده است؛ زیرا این گروه طالبان را بزرگترین مانع بر سر فعالیت‌های تروریستی خود می‌دانند.

این عضو مجلس تاکید کرد که تسلط گروه داعش بر مناطق بیشتر نگرانی‌های جدی مردم ولایت کنر را به وجود آورده است.

او تاکید کرد که هرچند نیروهای امنیتی برای تامین امنیت در ولایت کنر تلاش می‌کنند؛ ولی نبود هماهنگی سبب افزایش تلفات آنان شده است.

به گفته او، اگر دولت مرکزی توجه جدی به وضعیت کنونی ولایت کنر نکند، امنیت این ولایت بیشتر از حال جاری بدتر خواهد شد.

اما؛ سائیمه خوگیانی نماینده مردم ننگرهار در مجلس می‌گوید که جنگ میان نیروهای امنیتی و گروه‌های تروریستی در این ولایت در سال جاری فروکش کرده است.

خانم خوگیانی افزود که گروه‌های تروریستی در این ولایت تغییر تاکتیک داده و به حملات انتحاری رو آورده اند و گاه‌گاهی حملات چریکی را بالای پاسگاه‌های امنیتی انجام می‌دهند.

او نیز تاکید کرد که در برخی مناطق ولایت ننگرهار از جمله منطقه “زاواک” و ده بالا داعش و گروه طالبان درگیر جنگ هستند.

با این وجود برخی ادعاهای نیز وجود دارد که نیروهای امنیتی در مناطق شرقی کشور هنگام جنگ میان گروه داعش و طالبان، افراد گروه طالبان را هدف قرار می‌دهند تا مناطق بیشتری به دست داعش بیافتد.

اما، پیش از این مقام‌های امنیتی این ادعاها را رد کرده اند.

مناطق مشرقی به ویژه ولایت ننگرهار از چند سال به این طرف میدان جنگ‌های شدید میان نیروهای امنیتی و گروه‌های تروریستی به ویژه داعش بوده است. مناطق شرقی به ویژه ننگرهار خواستگاه داعش در افغانستان خوانده می‌شود.

عبدالله امینی- نویسنده وستر