نمایندگان اقوام آنسوی دیورند در کابل: تصمیم پاکستان را نمی‌پذیریم


نمایندگان اقوام آنسوی دیورند در کابل: تصمیم پاکستان را نمی‌پذیریم

شورای قبایلی آنسوری خط  دیورند در نشستی در کابل تاکید کردند که تصمیم پاکستان مبنی بر ادغام مناطق قبایلی با ایالت خیبرپشتونخواه را قبول نمی‌پذیرند و آنان متعلق به “لوی افغانستان” هستند.

به گزارش نویسنده وستر؛ به تازگی پارلمان پاکستان طرحی را تصویب کرده که براساس آن باید مناطق قبایلی با ایالت خیبرپشتونخواه ادغام شود.

این اقدام پاکستان سبب شد تا شورای قبایلی آنسوی خط دیورند که متشکل از اقوام باجور، مومند، خیبر، اورکزی، کورمه، وزیرستان شمالی و جنوبی هستند، امآنلاین سه‌شنبه (۸ ثور ) در یک نشست نیوزی در کابل مخالفت شان را با آن اعلام کنند.

ظاهر خان رییس شورای مناطق قبایلی یا فاتا می‌گوید که آنان این تصمیم پاکستان را نمی‌پذیرند. وی تاکید کرد که پارلمان پاکستان این طرح را به صورت یکجانبه و آنهم زمانی که هفت تن از نمایندگان مناطق قبالی حضور نداشتند، فیصله کرده است.

آنان دولت پاکستان را به اعمال فشارها بر مردم این مناطق متهم کرده می‌گویند که ارتش پاکستان برای سرکوب حرکت‌های دادخواهانه‌ آنان نزدیک به ۱۵۰ هزار سرباز را در این مناطق اعزام کرده است.

رییس شورای مناطق قبایلی آنسوی خط دیورند می‌گوید که پاکستان با ادغام این مناطق می‌خواهد خود را به خط فرضی دیورند برساند. وی علاوه کرد که دولت پاکستان در این اواخر مناطق قبایلی را مرکز تروریستان ساخته و از آن بر ضد افغانستان استفاده می‌کند.

آنان ضمن تاکید بر رد این تصمیم از دولت پاکستان می‌خواهند که فیصله خود را دوباره پس بگیرد. وی افزود که اگر پاکستان با اجرایی شدن این طرح خود به دنبال از بین بردن مراکز تروریستان است، در نخست مراکز تروریستانی را که در درون ارتش پاکستان است، از بین ببرد.

آنان بیان داشتند که تا کنون هزاران جوان و متنفذ مناطق قبالی کشته شده‌اند. اعضای این شورا از دولت پاکستان خواست که بیش از این اقوام مناطق قبایلی را آزار و اذیت نکند.

اقوام مناطق قبایلی آن سوی خط دیورند می‌گویند که آنان متعلق با “لوی افغانستان” بوده و به هیچ وجه جدا شدنی نیستند. آنان از سازمان ملل متحد، قدرت‌های بزرگ جهان، کشورها و علمای اسلامی و نهادهای بین المللی می‌خواهند که بر پاکستان فشار آورند تا دولت پاکستان از این تصمیم خود دست برداشته و آزادی مناطق قبایلی را زیر پای نکند.

آنان با حمایت از موقف دولت افغانستان در برابر طرح پاکستان، از حکومت خواست که جلو این اقدام پاکستان را با استفاده از هر گونه امکانات بگیرد.

آنان تاکید کردند که اگر سازمان ملل متحد و دولت افغانستان جلو این تصمیم پاکستان را نگیرند، مردم مناطق قبالی خود دست به کار خواهند شد و بر ضد پاکستان اقدام خواهند کرد.

عبدالاحد فقیری- نویسنده وستر