نمایندگان مجلس نیز روند ثبت نام رای دهندگان را ناقص خواندند/ انتخاباتی آینده پارلمانی باید تحریم شود


نمایندگان مجلس نیز روند ثبت نام رای دهندگان را ناقص خواندند/ انتخاباتی آینده پارلمانی باید تحریم شود

نمایندگان مجلس بار دیگر از بی‌باوری مردم نسبت به روند برگزاری انتخابات پارلمانی ابراز نگرانی کردند.

اعضای مجلس نمایندگان در نشست امآنلاین چهارشنبه (۲۷ سرطان) این مجلس تاکید کردند که با توجه به ادعاهای صورت گرفته در مورد چگونگی روند توزیع شناسنامه و خرید و فروش برچسب انتخاباتی در ثبت نام رای دهندگان، مردم افغانستان باورمندی خود را بالای شفافیت انتخابات کاملاً از دست داده‌اند.

محمد اکبری یک عضو مجلس نمایندگان گفت: “آنچه که امسال به نام پروسه ثبت نام رای دهندگان انجام شده به صورت آنلاین افزون بی‌باوری، شک و بی‌اعتمادی مردم را نسبت به کمیسیون انتخابات، بیشتر کرده است.”

آقای اکبری افزود با توجه به آنکه برچسب ثبت نام رای دهندگان به گونه آزاد در بازارها خرید و فروش می‌شد، مردم افغانستان نگران آن اند که نمایندگان دور بعدی مجلس براساس رای آنان، خواهند آمد یا به گونه‌ انتصابی به مجلس راه خواهند یافت.

او تاکید کرد که با استفاده از شناسنامه‌های کاغذی، شفافیت در برگزاری انتخابات غیر ممکن است.

به گفته او، در صورتی که انتخابات شفاف و عادلانه نباشد، نه تنها که چالش‌ها و مشکلات جاری در کشور حل نخواهد شد بلکه کشور بیشتر به بحران خواهد رفت.

صالح محمد سلجوقی نیز گفت: “در حالی که برگزاری انتخابات شفاف و سراسری از مکلفیت‌های حکومت و کمیسیون انتخابات است؛ اما دیده می‌شود که حکومت اراده‌ای برای برگزاری انتخابات شفاف ندارد.”

آقای سلجوقی نیز هشدار داد، در صورتی که نتایج انتخابات قابل پذیریش مردم نباشد، هرگونه مسوولیت بعدی آن بر دوش حکومت و کمیسیون انتخابات خواهد بود.

محمد سرور عثمانی فراهی یک عضو دیگر مجلس نیز با اشاره به تقلب گسترده در روند ثبت‌نام رای دهندگان تاکید کرد که انتخاباتی آینده پارلمانی باید تحریم شود.

آقای فراهی افزود، تناقض در ارائه آمار ثبت نام رای دهندگان بی باوری های مردم افغانستان، احزاب سیاسی، نهادهای ناظر ملی و بین المللی را افزایش داده و بناً انتخابات پارلمانی آینده باید تحریم شود.

به گفته او، کمیسیون انتخابات می‌گوید که ۸ میلیون رای دهنده در انتخابات آینده ثبت نام کرده است؛ اما برخی ادعاهای دیگر وجود دارد که آمار دقیق رای دهندگان ۳ میلیون نفر است و متباقی آمار خیالی است.

او تاکید کرد که این تناقض باید با دقت بررسی شود وگرنه با این وضعیت کشور به بحران عمیق تر فروخواهد رفت.

با این وجود، امیرخان یار معاون دوم مجلس نمایندگان نیز گفت: “ما خواهان برگزاری انتخابات به موقع هستیم؛ اما این روند باید شفاف و قانونی باشد تا مشروعیت نهادهای ما بیشتر شود.”

نمایندگان مجلس در حالی از احتمال تقلب گسترده در انتخابات آینده پارلمانی ابراز نگرانی کردند که اوایل هفته جاری شماری از احزاب سیاسی نیز خواستار ابطال روند ثبت نام رای دهندگان شدند.

اما رییس وستر غنی با تاکید بر گزاری انتخابات، این درخواست احزاب سیاسی را نپذیرفت. آقای غنی با حمله شدید لفظی، احزاب سیاسی را عامل بحران ۴۰ ساله در کشور خواند.

عبدالله امینی- نویسنده وستر