نمایندگان مقام‌های امنیتی را به بی‌کفایتی در تامین امنیت شهروندان متهم کردند


نمایندگان مقام‌های امنیتی را به بی‌کفایتی در تامین امنیت شهروندان متهم کردند

نمایندگان مجلس در واکنش به حملات خونین انتحاری کابل و هلمند در آغاز سال جدید خورشیدی مقام‌های امنیتی را به بی‌کفایتی متهم کردند.

به گزارش نویسنده وستر؛ نمایندگان مجلس در نشست امآنلاین شنبه (۴ حمل)، ضمن تقبیح حملات تروریستی در کابل و شهر لشکرگاه مرکز هلمند، تاکید کردند که نهادهای کشفی و استخباراتی کشور در جلوگیری از حملات انتحاری ناکام اند.

محمد عارف رحمانی یک عضو مجلس در این خصوص گفت: “در یک هفته گذشته فجایع زیادی در این سرزمین رخ داد؛ دیآنلاین در کنار استدیوم غازی ایوب خان در هلمند و آنلاین اول در کارته سخی کابل فاجعه رخ داد که نشان دهنده ناکامی دستگاه‌های امنیتی است که توسط مدیران بی‌کفایت مدیریت می‌شوند”.

آقای رحمانی افزود که رییس وستر غنی نقطه ضعف زیادی دارد و نمی تواند ستانکزی را از ریاست امنیت ملی برکنار کند ولی تا فاجعه دیگری اتفاق نیافتاده، استانکزی و برمک از سوی مجلس استیضاح شوند.

نظیفه ذکی دیگر عضو مجلس هم گفت، کسانی که از زندانها طی فرامین متعدد رها شدند، حملا آنلاین اول و آنلاین سوم سال نو را سازماندهی کرده و مردم را به خاک وخون کشاندند.

خانم ذکی نیز خاطرنشان کرد، زمانیکه امنیت پایتخت گرفته نمی‌شود در ولایت کسی از این دولت توقع ندارند تا امنیت مردم را تامین کنند.

شکیبا هاشمی نیز گفت که وقوع حملات انتحاری برای حکومت و نهادهای کشفی و استخباراتی شرم است؛ تا زمانیکه دشمن در صفوف نظام رخنه نکنند نمی‌توانند به اهداف شوم خود دست یابند.

خانم هاشمی گفت: “معصوم استانکزی می‌داند که انتحاری از از کجا و چه وقت حرکت می‌کند؛ او می‌گوید به مه معلوم است که چه کسی زمینه سازی می‌کند؛ اما چرا برای جلوگیری آنان اقدام نمی کند”.

او نیز تاکید کرد که سرنوشت نهادهای کشفی و استخباراتی باید از سوی مجلس روشن شود؛ زیرا دیگر مردم توان ندارند هآنلاین فرزندان خود را از دست دهند.

نادرشاه بحر نیز گفت: “مسوولان امنیتی حتا، ساعت انفجار، قد و قیافه و همه مشخصات انتحاری را می‌گویند اما چرا جلوگیری نمی کند سوال بر انگیز است”.

اما؛ رمضان بشردوست نمایندگان مجلس را مسوول همه رخدادهای امنیتی در کشور می‌داند.

آقای بشردوست با اشاره به حملات اخیر تروریستی در کابل و هلمند گفت: “مسوول اساسی این رخدادها پارلمان است؛ کی مسوول قتل مردم است؟ وزیر داخله؟ وزیر دفاع؟ یا رییس امنیت ملی؟ کی یک انجنیز را رییس امنیت ساخت؟ ویس برمک یک آنلاین در وزارت داخله کار کرده بود؟ دوم بریدمن را ما وزیر دفاع ساختیم؛ اینها وعده تامین امنیت داده بودند، آخندزاده و بغدادی که وعده نداده بودند”.

او خاطر نشان کرد که اشکی که نمایندگان در قبال رخدادهای انتحاری می‌ریزد اشک تمساح است و مردم فریب آن را نمی‌خورند.

با این وجود؛ همایون همایون معاون اول مجلس نیز نمایندگان را در اعمال صلاحیت های نظارتی شان ناکام خواند و تاکید کرد که اگر نمایندگان مجلس یکصدا عمل کنند، می توانند حکومت را اصلاح کنند.

آقای همایون گفت: “تا زمانیکه وکلا از صلاحیت قانونی خود استفاده نکنند، با شکایت‌ از طریق این میگرافون نمی توانند حکومت را زیر تاثیر قرار دهند؛ ما در مورد این انفجارات هیچ خواهشی از حکومت نمی‌توانیم داشته باشیم”.

این در حالی است که در دو انفجار خونین در منطقه کارته سخی شهر کابل و مرکز ولایت هلمند در آنلاینهای اول و سوم سال نو خورشیدی، ده‌ها غیر نظامی کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

مسوولیت حمله انتحاری کابل را داعش برعهده گرفت؛ اما تاهنوز کسی و یا گروهی مسوولیت انجام حمله انتحاری شهر لشکرگاه را برعهده نگرفته است.

عبدالله امینی- نویسنده وستر