نهادهای امنیتی برنامه ندارند/مردم آماده باشندحاجی محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی در واکنش به انفجارهای اخیر در غرب شهر کابل تاکید کرده که نهادهای امنیتی هیچ برنامه‌ای منظم برای مديريت اوضاع و مهار حملات تروریستی و تامین امنیت جان شهروندان ندارند.

به گزارش نویسنده وستر؛ آقای محقق در پیامی با اشاره به حمله شام آنلاین گذشته (چهارشنبه ۱۴ سنبله) در یک باشگاه ورزشی در منطقه قلعه ناظر در غرب شهر کابل گفته که دشمن در تلاش ایجاد شکاف‌های مذهبی و قومی در کشور است.

وی بیان داشته:” وقوع این حملات نشان داد که دشمنان قسم خورده مردم افغانستان از هیچ فرصتی فروگذار نمی‌کند و با هدف قرار دادن تجمعات مردمی از یک طرف برای مردم ترس و رعب ایجاد می‌کنند و از سوی دیگر در تلاش ایجاد شکاف‌های مذهبی و قومی در کشور است.”

وی افزوده:”مایه تاثر این جاست که دولت و نهادهای امنیتی نیز هیچ برنامه ای منظم برای مديريت اوضاع و مهار این گونه حملات و تامین امنیت جان شهروندان ندارد. در همين آنلاینها ليست ١٢٠ مسجد و مراكز دينى را از طريق كميسيون امنيتى مربوط به حفاظت از مساجد به وزارت داخله داديم كه تأمين امنيت شود ولى تا هنوز جواب در يافت نشده است.”

به گفته او،‌بعد از كنار زدن جنرال مراد على از معينيت ارشد در وزارت داخله كدام علاقه مندى در پروسه حمايت از مساجد و مراكز فرهنگى و دينى ديده نمي‌شود كه حادثه مركز آموزشى موعود، مسجد صاحب الزمان گرديز و مركز كلپ ميوند در مجتمع ورزشى خاتم الانياء معلول همين بى توجهى‌ها و بى اعتنايى ها است.

محقق افزوده،‌ بناء بر این از شهروندان کشور می‌خواهم که همزمان با فرا رسيدن ایام محرم الحرام وبر گذارى مراسم سوگوارى سالار شهيدان ابا عبدالله الحسين عليه السلام، خود شان نيز دست به کار شوند و در راستای تامین امنیت مراسم و تجمعات دينى شان با نیروهای امنیتی کار نمایند تا يزيديان تكفيرى داعش و همدستان شان موفق نشوند حوادث غمبار ديگر را بوجود بياورند.

در حمله شام گذشته در یک ورزشگاه در غرب کابل، ۲۶ تن شهید و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند. این حمله در حالی اتفاق افتاد که یک هفته پیش از عید قربان تروریستان مسلح مرکز آموزشی موعود را در دشت برچی هدف قرار دادند که در آن ده‌ها دانش آموز شهید و زخمی شدند.

گروه تروریستی داعش مسوولیت این حمله را به عهده گرفته است.

نویسنده وستر- کابل