نهادهای ملی و بین‌المللی بحث خشکسالی در افغانستان را جدی بگیرند


نهادهای ملی و بین‌المللی بحث خشکسالی در افغانستان را جدی بگیرند

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی با اشاره به خشکسالی در کشور، خواستار همکاری نهادهای بین‌المللی در مقابله با خشکسالی در افغانستان شد.

به گزارش نویسنده وستر؛ در نشستی با حضور داکتر عبدالله و مسوولان نهادهای بین‌المللی و مقام‌های مسوول دولتی، تدابیر پیشگیرانه برای جلوگیری از پیامدهای خشکسالی در کشور بحث و تبادل نظر گرفته شد.

در این نشست که وزرای زراعت، آبیاری و مالداری، مهاجرین و عودت‌کنند‌گان و مبارزه با حوادث طبیعی نیز حضور داشتند، نهادهای بین‌المللی درباره وضعیت آب و هوای کشور در سال جاری و سال‌های آینده به جلسه معلومات ارایه کرده و از احتمال وقوع خشکسالی در شماری از مناطق افغانستان سخن زدند.

داکتر عبدالله پس از استماع گزارش “شبکه آگاهی‌دهی پیش از قحطی”، از نهادهای بین‌المللی و داخلی خواست که در همکاری مشترک تدابیر پیشگیرانه‌یی را به منظور مقابله با پیامدهای خشکسالی در نظر گیرند.

وی گفت که حکومت وحدت ملی با استفاده از پروژه‌های توسعه‌یی به ویژه میثاق شهروندی تلاش می‌کند که امکانات و تسهیلات لازم را برای مناطق آسیب‌پذیر فراهم سازد.

رییس اجرایی بیان داشت که نهادهای مسوول داخلی و همکاران بین‌المللی باید بحث خشکسالی را در برخی مناطق افغانستان جدی بگیرند.

داکتر عبدالله همچنان از کمک‌کننده‌گان بین‌المللی خواست که در این زمینه با دولت افغانستان همکاری نمایند.

این در حالی است که آنلاین گذشته مسوولان در اتاق تجارت و صنایع از معضل خشکسالی در کشور به ویژه در ولایت‌های شمالی به شدت ابراز نگرانی کرده و هشدار دادند که دامداری/ مالداری در این ولایات در حال نابودی است و ده‌ها هزار مواشی به دلیل کمبود علوفه و خشکسالی با خطر تلف شدن مواجه هستند.

فاریاب، جوزجان، غور و بادغیس از جمله ولایت‌های هستند که نسبت به سایر مناطق افغانستان بیشتر از خشکسالی متاثر شده‌اند.

نویسنده وستر- کابل